Yorgun Savaşçı Özet

Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir tarafından yazılmış, Kurtuluş Savaşı’nı konu alan bir romandır. Romanın ana kişisi Cehennem Topçu Yüzbaşı Cemil’dir. Bu yazımızda Yorgun Savaşçı isimli romanın kısa özetini çıkardık.

Yorgun Savaşçı Kısa Özet

1919 yılı şubatı… İstanbul soğuk ve karlı bir kış mevsimi yaşıyor. Neriman ile Cemil, Von Kres Paşanın Kanal Savaşı sırasında Cemil’e hediye ettiği dürbünle çevreyi seyretmektedir. Cemil, teyzesi Selime Hanım’ın evinde saklanmaktadır. I. Dünya Savaşı bitmiş, İstanbul işgal edilmiştir. İşgal kuvvetleri ile hükûmet kuvvetleri İttihatçı avına çıkmıştır. Cemil gibi diğer İttihatçılar da saklanmaktadır. İttihat ve Terakki’nin eski valilerinden Reşit Bey, Cemil’in saklandığı köşke gelirken, iki yüz metre ilerde vurulur. Bir süre sonra bir teğmen Cemil’i karakola çağırır. Cemil, Hasanpaşa Karakolu komutanı Arap Maksut’a gider. O da Cemil gibi İttihatçıdır. Arap Maksut, İttihatçı Patriyot Ömer Bey’i saklamak için Cemil’den yardım ister. Cemil kabul eder.

Cemil, farmason Doktor Münir’in Erenköy’deki köşküne gider. Ömer Bey’den başka Halil Paşa da ordadır. Cemil ile Neriman bir evde buluşular. Neriman gebedir. 1919 yılı mayıs ayının on dördünde nikâhları kıyılır. Aynı gece Cemil, köşke girmek üzere iken Erenköy’deki köşk basılır. İngiliz askerleri Doktor Münir, Patriyot Ömer ve Halil Paşa’yı yakalarlar. Cemil, Erenköy’den Üsküdar’a gelir. Karşıya geçer. Gülhane Parkı’na girer, orada karşılaştığı iki çocuk, bütün oğlanların önce kayyumun odasından geçtiğini söylerler Cemil’e. Cemil, yıkılan imparatorluğun yıkılış sebebini bulmuş gibidir.

Cemil, arkadaşı Teğmen Recep’in yanına gider. Cemil ve Teğmen Recep, Ayasofya Kayyumu “çocukçu” Nizamettin’in odasında ziyafete giderler. İçkiler içilir, kadın oynatılır. Yunan İzmir’e çıkalı bir hafta olmuştur. Bandırma’da kolordu komutan vekili Bekir Sami Bey’e gider, orada okul arkadaşı Yüzbaşı Selahattin ile karşılaşır. Bekir Sami Bey, Çerkez Ethem’in ağabeyi Reşit Bey’den yardım istemiştir. Cemil ve Bekir Akhisar’a geçerler. Manisa düşer, Halit Paşa’nın otoritesi sarsılmış, gücü kalmamıştır.

Bu arada Çerkez Ethem’le karşılaşırlar. Bu günlerde eski bahriye nazırı Rauf Bey de Akhisar’a gelir. Bekir Sami Bey’le buluşurlar. Rauf Bey’in amacı düzenli bir ordu kurup düşmana karşı direnmektir. Bu arada Cemil’e İstanbul’daki karısı Neriman’dan bir mektup gelir. Cemil’in bir çocuğu olmuştur. Cemil ve emir eri Kör Şaban, Bursa’ya dönmektedir. Bursa bir karargâh durumundadır artık. Cemil burada telgraf aracılığı ile Mustafa kemal Paşa ile görüşür ve doğrudan onun emrine girer. Daha önce yanlarından kaçan Halit Paşa’nın vurulduğu haberi gelir. Düşman Halit Paşa’nın kesilmiş kafasını bir sırığın ucunda Akhisar’da dolaştırmıştır.

Cemil, sorgusuz sualsiz adam astığı için kasap lakabı ile anılan Yarbay Osman Bey’i Bursa’ya götürür. Daha sonra Cemil ve arkadaşları kolordu komutanı Yusuf İzzet Paşa’yı Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle tutuklar ve Ankara’ya gönderirler. Bu günlerde, Doktor Münir Bey, Bandırma’ya çıkagelir. Kendisini hükümet tabibi tayin ettirmiştir. Amacı Millî Mücadeleye katılmaktır. Roman, Çerkes Ethem’in Millî Mücadele harekâtı için büyük bir tehlike olan Anzavur’u ele geçirmesiyle sona erer.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.