YKS 2020 Türk Dili ve Edebiyatı Konuları

2020 yılı başında tüm dünyayı sarsan Corona virüs salgını Türkiye’de de eğitime engel oldu. Önce okullara ara verildi ardından da uzaktan eğitim sistemine geçildi. 26 Mart 2020’de YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklama ile birlikte de YKS 2020’nin 25-26 Temmuz’a ertelendiği bildirildi. Eğitime verilen ara ile sınav kapsamında da birtakım değişikliğe gidildi. İşte Güncel YKS 2020 Türk Dili ve Edebiyatı Konuları…

YKS Edebiyat Müfredatı Değişti mi?

2020 YKS’nin ertelenmesi ile “YKS 2020 Türk Dili ve Edebiyatı konuları değişti mi?” sorusu gündeme geldi. Her ne kadar ülkemizde eğitime online olarak devam edilse de öğrencilerin sınavlarda, yüz yüze görmedikleri konulardan sorumlu tutulmayacakları daha önce açıklanmıştı. Bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama ile bu konu iyice netleşti. Sayın Ziya Selçuk’un açıklaması şu şekilde:

YKS’ye hazırlanan öğrencilerimiz de rahat olsunlar. YÖK ve ÖSYM Başkanlığımız ile koordineli bir şekilde tüm önlemleri alıyoruz. Buna göre 12. sınıf öğrencilerimiz; 9., 10., 11.sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf derslerinin sadece birinci döneminden sorumlu olacaklar.

AYT Edebiyat Konuları Son Hali

Bu açıklamaya göre 2020 AYT Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde sadece 12. sınıfın ikinci dönem konuları olmayacak. TYT’de ise herhangi bir değişiklik olmayacak. AYT Edebiyat sınavından çıkarılan konular şunlar:

  • 1980 Sonrası Türk Romanı
  • 20. Yüzyıl Dünya Romanı
  • 1950 Sonrası Türk Tiyatrosu
  • Deneme
  • Söylev

Bunların dışında kalan konularda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bununla birlikte bir kısmı ikinci döneme sarkan “Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri” içindeki bazı konuların çıkarılıp çıkarılmadığına dair bir açıklama yapılması dahilinde sitemizden bilgi verilecektir. Önümüzdeki günler içinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın örnek AYT deneme sınavı yayımlaması beklenmektedir.

Bkz: AYT Türk Dili ve Edebiyatı Soruları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.