YKS 2020 Başvuruları Ne Zaman?

2020 yılında yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın başvuru süreci başlıyor. Milyonlarca genci ilgilendiren bu sınav hakkında YKS 2020 başvuruları ne zaman? YKS 2020 hangi tarihte yapılacak? Sınava giriş ücreti belirlendi mi? soruları merak ediliyor. İşte tüm bu soruların cevapları…

Başvuru süreci başlıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl düzenlenen ve milyonlarca kişinin katılım sağladığı üniversite sınavı için hazırlıklar hızla devam ediyor. ÖSYM tarafından milyonlarca kişinin merakla beklediği 2020 sınav takvimi 18 Kasım 2019 Pazartesi günü itibari ile yayınlandı ve YKS 2020 başvuruları ne zaman sorusu cevabını buldu.

YKS 2020 başvuru tarihleri 06 Şubat 2020 – 03 Mart 2020 olarak belirlendi. Sınava girmek isteyenler bu tarihler arasında kendi okullarında ya da en yakın ortaöğretim kurumunda sınav başvurularını yapabilirler. Başvuru ücretleri ise bankalara ayrıyeten yatırılacak.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden başvuru yapabilirler.

2020 yılında sınava girmek isteyen adayların ödemesi gereken ücret henüz açıklanmadı. Ancak geçen seneki ücretin arttığı konusunda da bir bilgi gelmedi. Bu nedenle sınav ücretinin 120 TL olması bekleniyor.İki aşamalı sınav

YKS 2020 ile ilgili merak edilen soruların başında da sınavın ne zaman yapılacağı geliyor. TYT ve AYT isimli iki aşamadan oluşan sınavın ilk ayağı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 20 Haziran 2020 Cumartesi ünü yapılacak. Bu sınavın hemen ardından 21 Haziran 2020 tarihinde ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) düzenlenecek. Adaylar iki gün boyunca istedikleri üniversiteye girmek için ter dökecekler. Sınav sonuçlarının ise 23 Temmuz 2020 tarihinde açıklanması ön görülüyor. Yabancı Dil Testi (YDT)’ne girmek isteyen adaylar da 21 Haziran 2020 tarihinde diğer adaylarla yarışacaklar.

Bkz: YKS Edebiyat Online Testleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.