Vedat Türkali

  • 13 Mayıs 1919 Samsun’da doğmuş, 29 Ağustos 2016 tarihinde Yalova’da tedavi gördüğü hastanede hayata veda etmiştir. Asıl adı Abdulkadir Pirhasan’dır.Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur.
  • Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babası, Deniz Türkali’nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini’nin dedesidir. Türk edebiyatının usta isimlerinden olan Vedat Türkali, Cumhuriyet tarihinde birçok olaya şahitlik etmiştir.
  • Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır. Mihri Belli’nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz’ın arkadaşı ve akrabasıdır. TKP’nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde aktif siyasete atılmıştır.
  • Gar Yayınları’nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965’te yönetmenliği denemiştir.
  • Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır.

Eserleri:

Roman:
Bir Gün Tek Başına
Mavi Karanlık
Tek Kişilik Ölüm
Güven
Yeşilçam Dedikleri Türkiye
Kayıp Romanlar
Yalancı Tanıklar Kahvesi
Bitti Bitti Bitmedi

Oyun:
Dallar Yeşil Olmalı
Bu Ölü Kalkacak

Şiir:
Eski Şiirler, Yeni Türküler

Anı:
Bu Gemi Nereyeİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.