TYT Türkçe

Üniversitelere giriş için yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) iki aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan ilk Temel Yeterlilik Testi (TYT) ikincisi ise Alan Yeterlilik Testi (AYT)’dir. TYT’de en fazla soru gelen iki ders ise (40 soru) Türkçe ve matematiktir. Bu durum, üniversiteye girişte Türkçe dersinin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bu yazımızda TYT Türkçe dersi konusunda mutlaka bilmeniz gereken konulara değindik.

TYT Türkçe Soru Dağılımı

Giriş kısmında da belirtildiği üzere Temel Yeterlilik Testi’nin Türkçe bölümünde 40 soru var. Bu 40 sorunun içinde, edebiyat bilgisini ölçen sorular yok. 2020 yılında pandemi nedeniyle bazı konuların sınavdan çıkarıldığını biliyoruz. Bu nedenle 2019 senesinin verileri, bizler için daha geçerli olacaktır. 2019 yılında uygulanan sınavda, TYT Türkçe soru dağılımı aşağıdaki gibidir:

Dil bilgisi: 8 Soru
Yazım-Noktalama: 3 Soru
Paragraf: 22 Soru
Cümlede anlam: 3 Soru
Sözcükte anlam: 3 Soru

* 2019 ve 2020 senelerinde “anlatım bozukluğu” sorusu sorulmadı. Son on senede sorulan soruların dağılımına ulaşmak için tıklayınız.

TYT Türkçeye Nasıl Çalışmalıyım?

Üniversite hazırlık sınavlarına yönelik hazırlanan yüzlerce kitap arasından size en uygun olanı bulmak elbette kolay bir iş değil. Yapacağınız ilk iş, iyi bir konu anlatım kitabını baştan sonra, özenli biçimde bitirmek olacak. Daha sonra ise TYT Türkçe soru bankası çözmeniz gerekmekte. Bu noktada sitemizde bulunan online Türkçe testler de sizlere yardımcı olacaktır.

Tabi ki her sınavda olduğu gibi, en büyük yol göstericimiz ise TYT Türkçe çıkmış sorular olacak. Sınava girmeden önce mutlaka, son on yılda çıkmış soruları inceleyin. Unutmayın ki çıkmış soru, yine çıkabilecek sorudur ve ÖSYM belli soru kalıplarından hiçbir zaman vazgeçmez.

Sınava hazırlık aşamasında en önemli aşama ise deneme sınavları. Sınav öncesi kendinizi test etmeniz açısından, farklı yayın evlerinden denemeler çözmek gibisi yoktur. Vakit kaybetmek istemiyorsan hemen tıkla ve TYT Türkçe deneme çöz. Ayrıca bu bağlantıya tıklayarak son yıllarda yapılan sınavların video çözümüne ulaşabilirsin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.