Türk Dili ve Edebiyatı İş İmkanları

T.C. Cumhurbaşkanlığı, 2014-2018 yılları arasını kapsayan “Üni-Veri” isimli bir araştırma yaptı. “Üni-Veri”, Yükseköğretim Kurumu’ndan alınan mezun bilgileri ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan istihdam verilerinin birleştirilerek analiz edilmesiyle hazırlandı. Bu araştırmaya dayanarak Türk Dili ve Edebiyatı İş İmkanları ile ilgili bu yazıyı sizler için hazırladık.

Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları Nerelerde Çalışıyor?

Üni-Veri araştırmasında en çok dikkat çeken başlıklardan biri nitelik uyuşmazlığı. Bu başlık, üniversiteden mezun olan gençlerin eğitim seviyeleri ile ilgili bir işte çalışıp çalışmadığını göz önünde bulunduruyor. 0-3 arasında değerlendirilen bu başlıkta 0’a yaklaştıkça sadece lisans mezunlarının yapabileceği işler bulunurken 3’e yaklaştıkça ilkokul mezunlarının da yapabileceği işler bulunuyor. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 0,73’lük değeri ile 70 temel bölüm içinde nitelik uyuşmazlığı bakımından 32. sırada yer alıyor.

Türk Dili ve Edebiyatı iş imkanları, diğer bölümlere göre son derece kısıtlı. %36’lık istihdam oranı ile 70 ana bölüm içinde 66. sırada yer alıyor. Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının %55,3’ü eğitim sektöründe çalışıyor. %9.7’si Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe çalışırken %6,2’si İdari Destek ve Hizmet Faaliyetleri’nde, %8,2’si Diğer Hizmet Sektörü’nde görev yapıyor. Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının %20,6’sı ise diğer sektörlere dağılmış durumda. Edebiyat mezunlarının %92,5’i özel sektörde, %6,1’i kamuda çalışıyor.

Özel sektörde çalışan edebiyat mezunlarının %33.5’i büyük ölçekli firmalarda çalışırken %22.8’si orta ölçekli firmalarda çalışıyor. Geri kalanlar ise küçük ve mikro ölçekli firmalarda iş buluyorlar.Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan gençlerin, mezun olduktan sonra ilk altı ayda girdikleri işte kazandıkları ücretler göz önünde bulundurulduğunda, %56,6’nın asgari ücret ile 2.999 TL arasında kazandıkları görülüyor. Mezunların %39,7’si 3.000 TL – 4.499 TL aralığında kazanırken %2’si 4.500 TL – 5.999 TL arasında kazanıyor. 6.000 TL ve üzeri kazananların oranı ise %1,7.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının mezun olduktan sonra ilk altı ayda girdikleri işte kazandıkları ortalama ücret 2.787 TL. Bu rakam ile Türk Dili ve Edebiyatı 70 ana bölüm içinde 29. sırada yer alıyor. Bölüm mezunlarının iş bulma süresi ise düşündürücü. Edebiyat bölümü, Ortalama 10 ay 27 gün ile 70 bölüm arasında 65. sıra ile en sonlarda bulunuyor.

Bkz: En Çok Para Kazanan Meslekler