Toz Duman İçinde | Özet

toz duman içindeTürü: Roman
Yazarı: Talip Apaydın
Yayımlanma Tarihi: 1974
Kişileri: Molla Mahmut, Ayşa Kadın, Hacer, Murat, İmam Ziver, Kadir Ağa, Kır Ali, Çopur Hamdi, Haceli, Teğmen Galip, Aşır, Hacı Nuri

Toz Duman İçinde Kısa Özet

“Toz Duman İçinde”, “Vatan Dediler” ve “Köylüler” Talip Apaydın’ın Millî Mücadele’yi anlatan üçlemesidir.

Eserin konusu şu şekildedir: İşgalci güçlere karşı savaşan, Molla Mahmut kişiliğinde somutlaşan Anadolu halkı, direnişe aç, çıplak, savaş yorgunu olmalarına bakmaksızın katılmış, bir ölüm-kalım savaşına girişmiştir. Kendi köylerinin hocası ve köyün çoğunluğu karşılarındadır. Mültezim soygunundan, harmandan alınan vergilerden dolayı, Osmanlı’nın baskıcı yönetiminden bezmiş bu köylülerin Kurtuluş Savaşı’ndan başka beklentileri de vardır. Bölük komutanı Teğmen Galip’in ve bazı subayların yaptığı halkçı, devrimci nitelikli konuşmalar, bu beklentilerin daha da çoğalmasına yol açmıştır. Savaş bittiğindeyse, umutlar suya düşmüştür. Ölümü göze alarak savaşa katılmış Köylülerden ancak birkaç tanesi köye dönebilmiştir. Onlar da yırtık pırtık giysiler içinde, aç ve bitlidir. Savaş kahramanlarının gündüz gözüyle çoluk çocuğunun önüne çıkacak bir hali bile kalmamıştır. Aşır, savaşta bir bacağını yitirmiştir. Diğer köylülerin de birer birer şehadet haberleri gelmektir.

Tacım köylüleri savaş öncesine göre daha da sefil durumdadır. Yunan işgaline kucak açmış olanlarsa Rumlardan kalan mallara da el koymuşlar varlıklarına varlık katmışlardır. Kurtuluş Savaşı’na katılanların can düşmanı olan Hacı Nuri, savaş yıllarında Yunan işgalcileri evine çağırıp yedirip içirmiş, sarhoş subayların karşısında yoksul bir köylü kadını da köçek olarak çıkarıp oynatmıştır. Savaştan sonra, savaşta yıllarca büyük özverilerle savaşmış; açlık, acı ve hasret çekmiş Haceti, kasaba ileri gelenleriyle can ciğer olmuş, pancar ekerek daha da büyük paralar kazanmaya başlamış Hacı Nuri’nin adamları tarafından ölesiye dövülmüştür. Olayın mahkemesi yıllardır sürmekte, Hacı Nuri’nin kurguladığı oyunlarla yargıçlar da avukatlar da Haceli’ye karşı tavır atmaktadırlar. Kasaba çarşısında esnaf ziyaretleri yapan Hacı Nuri, Haceli’nin perişan durumunu gördükçe keyifle gülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.