Ters Piramit Tekniği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Haber yazma teknikleri kitle iletişim aracının özelliklerine, haberin türüne göre değişmektedir. Haberciliğin ilk yıllarından beri farklı haber yazma teknikleri kullanılmıştır. Haber yazılarında en çok kullanılan teknikler şunlardır: Ters piramit tekniği, Düz piramit tekniği, Dörtgen (kare) tekniği… Bu yazımızda “ters piramit tekniği nedir” sorusunun yanıtını vereceğiz.

Ters Piramit Tekniğinin Özellikleri

Haber yazma teknikleri arasında en yaygın olarak kullanılanı, ters piramit tekniğidir. Günlük gazetelerdeki haberlerin hemen hemen çoğunda bu yazım tekniği dikkati çeker. Ters piramit tekniği, Amerika Birleşik Devletleri’nde İç Savaş Dönemi’nde, yani 1850’lerde, telgrafla haber geçmek için geliştirilmiş bir tekniktir.

Ters Piramit Tekniğinde haberlerin girişinde konuyu özetleyen bir anlatım bulunur ve ardından ayrıntılara geçilir. Kısa haberlerde ise yalnızca özete yer verilir, ayrıntılar bulunmaz. Haber yazma kuralları içinde en eskisi ve en çok kullanılanı ters piramittir. Tekniğin bu uzun ömrünün ardında okuru daha kısa zamanda asıl bilgiye ulaştırması yatar. Bu teknikte habere yönelik bilgilerin, hedef kitlenin ilgisine göre, en önemliden daha az önemliye doğru sıralanması öngörülür. En can alıcı, en önemli bilgi “en başta” verilir ve ardından konunun ayrıntılarına değinilir. Söz konusu “önemlilik sıralaması” nedeniyle bu tekniğe, ters dönmüş bir piramit seklini andırdığından “ters piramit” adı verilmiştir. Ters piramit tekniği, haberin can alıcı noktalarının hızlı iletilmesini, ilk olarak okunmasını sağladığından tercih edilir.

Ters Piramit Tekniği Nasıl Uygulanır?

  • Muhabirin öncelikle anlatacağı olaya ilişkin konular arasında bir önemlilik sıralaması oluşturması gerekir.
  • Olaya ilişkin en önemli unsurların neler olduğuna karar veren muhabir, en önemliden başlayarak daha az önemliye doğru bu unsurları yazıya dökmelidir.
  • Dolayısıyla ters piramit tekniğinde haberin bütün ağırlığı ya da haber değeri taşıyan en önemli bilgi; özet bir şekilde en başta, giriş bölümünde verilir.
  • Yani başta, çarpıcı bir özet, giriş yer alır. Ardından da olayın ayrıtlarına geçilir.
  • Konuyla ilgili yapılan açıklamalar, ileri sürülen deliller, ortaya çıkan durumlar, olayın geçmişine ilişkin bilgiler sıralanır. Bunlar da yine muhabirin karar vereceği önemlilik sıralaması içerisinde sunulur.
  • Sonuçta ise bir haber sonlandırma ifadesi yer alır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.