Temel Gazetecilik Terimleri

Basın dünyasında kullanılan temel gazetecilik terimleri şunlardır:

Asparagas Haber: Doğru olmayan, yalan haber (uydurulmuş haber)

Sansasyonel Haber: Gazetenin satışını arttırmak için heyecan uyandıracak haberlere yer vermek

Sürmanşet: Birinci sayfada büyük puntolarla gösterilen o günkü en önemli haber

Tiraj: Baskı sayısı

Sütun: Bir yazarın bir gazetede veya dergide bir konuyla ilgili yazı yazdığı yer / kısım

Manşet: Gazetenin ilk sayfasına iri puntolarla konulan başlıklar

Spot: Özel haber kesiti. Haber metnini oluşturan yazıdan biraz daha büyük harflerle dizilen, haberin içindeki özellikleri vurgulamak, temel ayrıntıları başlık kompozisyonu içinde sergilemek için kullanılan, başlığın hemen altında yer alan haber ayrıntısıdır.

Tekzip: “Yalanlama” anlamına gelen bir sözcüktür. Bu terim genelde gazetede çıkan haberlerde haberin muhatabı kişiler tarafından haberin gerçek olmadığını belirtmeleri durumunda kullanılır. Kimi zaman gazete, yayımladığı haberin doğru olmadığını görür ve bir mağduriyet yaratmamak için kendisini yalanlar ve konuyla ilgili tekzip yayımlar.

Muhabir: Basın ve yayın organları adına haber toplayan, topladığı haberleri ilgili kuruluşlara bildiren, haber yazıları yazan gazeteci.

Spiker: Önceden hazırlanmış haber bültenlerini veya çeşitli duyuruları radyo ve televizyon kanallarından izleyicilere / dinleyicilere aktaran kişi

Ters Piramit Tekniği: Haber yazma tekniğidir. Bir habere yönelik bilgilerin en önemliden daha az önemliye doğru sıralanarak kaleme alınmasıdır.

Bkz: Ters Piramit Tekniği

Düz Piramit Tekniği: Bir habere konu olan olayın ayrıntılarından başlanıp haberin can alıcı noktasının sonda verildiği bir haber yazma tekniğidir.

Dörtgen – Kare Tekniği: Haberin özünü ortaya koyan bir giriş bölümünden sonra haberin ayrıntıları belli bir mantık sıralaması izlenerek paragraflara bölünür, bu paragrafların üst üste sıralanmasıyla haber metni oluşturulur.

Basın: Belirli zamanlarda çıkan gazete, dergi gibi yazılı yayınların bütünü

Basın Toplantısı: Yetkili bir kimsenin, bir veya birden çok konuyla ilgili açıklamada bulunmak üzere basın-yayın organlarında çalışan insanlarla yaptığı toplantı

Basın Yasağı: Basın-yayın kuruluşlarının bir konuyla ilgili yayın yapmasını kasıtlama veya engelleme

Haber Atlatmak: Bir haberi rakip medya kuruluşlarından önce yayımlamak

Basın Özeti: Çeşitli kurum ve kuruluşların bir konuyla ilgili rapor veya bilgiyi basına dağıtmak üzere özetleyerek hazırlamaktır.

Demarkaj: Bir haber yazısını yeniden yazmak

Demeç: Yetkili bir kimsenin bir konuyla ilgili basına yaptığı sözlü açıklama

Ajans: Haber toplama ve yayma işiyle uğraşan kuruluş

Haber Portalı: “Portal” İngilizce bir kelime olup “kapı, büyük kapı” anlamına gelir. Portal genel olarak birçok bilgiyi ve içeriği bir arada bulunduran internet siteleri için kullanılır. Genel olarak portallar içerik ya da bilgi sağlamaya yönelik bilgisayar hizmetlerini ifade eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.