Tanık Gösterme Nedir? Tanık Gösterme Örnekleri

Tanık gösterme, anlatılmak istenen düşüncenin başkalarının görüşlerinden, sözlerinden yararlanarak açıklanmasına dayanan düşünceyi geliştirme yöntemidir.

  • Alıntı yapma olarak da adlandırılan tanık gösterme yönteminde, başkalarının aynı konuda söylediği sözler yazı içerisinde alıntı olarak gösterilir.
  • Bu yöntem özellikle açıklayıcı ve kanıtlayıcı anlatım türlerinde kullanılır.
  • Tanık olarak düşüncesine başvurulan kişinin, konusunda uzman, güvenilir olması gerekir.
  • Yazar, okuru kendi düşüncelerinin doğruluğuna inandırmak için sözünü ettiği konuda söz sahibi olan birisinin sözünü yazısına alabilir. Böylece kendinin de haklı olduğunu belirtir.
  • Tanık gösterilecek kişini sadece adının anılması yetmez. Ona ait sözün de yazıda olması gerekir.

Tanık Gösterme Örnekleri

Aşağıda yer alan metinlerde koyu yazılan cümleler tanık gösterme yöntemini örneklemektedir.

Örnek 1

Türk şiirinde deha şairler çıktı. Fakat şiiri değerli kılan sadece deha şairler değildir. Küçük şairler de şiire katkıda bulunur. Eliot: “Bir büyük şair vardır, bunlar edebiyatta devrim yaparlar. Bir de küçük şairler vardır ki onlar da bireysel ruh durumlarını dışa vuran çok güzel şiirler yazarak edebiyat dünyasını zenginleştirirler.” sözleri ile bunu desteklemektedir.

Örnek 2

Mutluluk, aslında herkesin çok yakınında. İsteyen herkes, her an mutlu olabilir. Fizolof Sokrates: “Bir kitap, bir çiçek, bir kuş…ne büyük saadet!” derken bunu anlatmıyor mu?

Örnek 3

“Okuma tutkuların en asilidir.” Ekmek nasıl bedeni beslerse o da öylece ruhu besler. Alphonse Karr, okuma için “Tatlı tatlı kendinden geçme.” demiştir. Büyük yazarlar ömürlerinin yarısını okumakla geçirmişlerdir. Montesquie, “Çeyrek saatlik bir okumanın gideremediği kederim olmamıştır.” der. Bu paragrafta yazar, okumanın önemini vurgulamak için Alphonse Karr ve Montesquie’nun tanıklığına başvurmuştur. Örnekte önce yazar konuyla ilgili kendi görüşünü vurgulamış, sonra da tanık göstermiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.