Talip Apaydın

 

  • 1926 yılında Polatlı’da doğdu. 1943 yılında Çifteler Köy Enstitüsü’nü, 1946 yılında Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nü bitirdi ve köy okullarında öğretmenlik yaptı. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirince ortaokullarda, ilköğretim okullarında müzik öğretmenliği yaptı. 2014 yılında hayatını kaybetti.
  • Edebiyata şiirle başlayan Apaydın daha sonra öykü ve romana yöneldi. İlk şiirleri ve öyküleri Köy Enstitüsü Dergisi’nde yayımlandı. Ayrıca Fikirler, Yeditepe, Beraber, Yeni Ufuklar, Varlık, İmece ve Türk Dili dergilerinde de yazıları şiirleri yayımlandı.
  • Köy Edebiyatı akımının temsilcileri arasında yer aldı.
  • İlk romanı “Sarı Traktör” ile tarımda makineleşme konusuna bir umut olarak yaklaştı.
  • “Yarbükü”nde ise köylüler arasında toprak ve su paylaşımı ile ilgili çekişmelerin olduğu zorlu yaşam koşullarını anlattı.
  • Öykü ve romanlarında doğa betimlemeleri ve insan ilişkilerini tüm doğallığı ile yansıttı. Anı, oyun, çocuk edebiyatı türlerinde de eserler verdi.
  • “Tütün Yorgunu” ile 1976 Madaralı Roman Ödülü’nü, “Köylüler” ile 1992 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı, “Yapılar Yapılırken” ve “Otobüs Yarışı” 1975 TRT ile de Yayımlanmamış Radyo Oyunları Sanat Ödülleri’ni aldı.

Eserleri:

Roman:
Sarı Traktör
Yarbükü
Emmioğlu
Yoz Duvar
Tütün Yorgunu
Vatan Dediler

Öykü:

Ateş Düşünce
Öte Yakadaki Cennet
Duvar Yazıları
Hendekbaşı
Hem Uzak Hem Yakın

Şiir:
Susuzluk

Sarı Traktör

Özeler köyünün halkı tarımla geçinir. Tarımı ilkel araçlarla, zor koşullarda yaparlar. Ellerinde bir çift öküzün sürdüğü düven ve atların çektiği arabadan başka bir şey yoktur. Köye ilk traktörün girmesiyle tarım işlerinin daha hızlı ve daha az çaba harcayarak yapılabileceğini görürler. Ama traktör almak kolay değildir ki… Köyün zengin ailelerinden biri olan İzzet Ağa’nın oğlu Arif’in de tıpkı köylüler gibi traktör sevdası vardır. Ama babası buna razı olmaz. Arif, İzzet Ağa hastalanınca traktörü alır. Traktörü köye getiren sürücüden kullanmasını da öğrenir. Köylülerin hayran bakışları arasında traktörünü kullanmaya başlar



İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.