Talip Apaydın Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Talip ApaydınHayatı

Talip Apaydın, 1926 yılında Polatlı’da dünyaya geldi. İlkokuldan sonra Çifteler Köy Enstitüsü’ne ardından Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’ne kaydoldu. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirdi. Yüksek Köy Enstitüsünden arkadaşı Halise Sarıkaya ile evlendi. 1979 yılından emekliliğine kadar Turhal ve Amasya’da öğretmen olarak görev yaptı. İlk şiirleri ve öyküleri Köy Enstitüsü Dergisi’nde yayımlandı. Çeşitli gazetelerde ve dergilerde şiirleri yayımlandı. 28 Eylül 2014 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetti.

Edebi Kişiliği

 • Sanat hayatına Köy Enstitüsü dergisinde yazdığı toplumcu şiirlerle başlamıştır. Zamanla roman ve hikâyeye yönelen sanatçı köy edebiyatının önemli temsilcileri arasında yer almıştır.
 • Bir kitabının ön sözünde 1918’den günümüze kadar Türk köylüsünün devlet içindeki yerini, çeşitli yönetici-ağalarla olan ilişkisini irdelemiş; sömürenlerle, aydınlarla ve yöneticilerle hesaplaştığını belirtmiştir.
 • Köy konulu romanlarıyla dikkat çeken yazar, köy kökenli olmasının kazandırdığı birikimle yazdığı romanlarında ağa-ırgat çatışması içinde birbirine benzer konuları işlemiştir.
 • Köy Enstitüsü geleneğinin etkisiyle eserlerindeki karakterleri, cahil ve sömürülmüş köylüyü kurtaracak öğretmenlerden seçmiştir.
 • İlk romanı “Sarı Trakör”de tarımda makineleşmenin getirdiği sorunları, traktöre karşı direnen eski kuşak ile onu isteyen yeni kuşağın çatışmasını ele almıştır.
 • Yarbükü”nde köylüler arasında toprak ve su çekişmelerinin olduğu zorlu yaşam koşullarını anlatmıştır.
 • Ortakçılar”da Köy Enstitüsünden mezun olan öğretmenlerin köylerde yaptıkları olumlu çalışmaları işlemiştir.
 • Toz Duman İçinde” ve “Vatan Dediler” romanlarında Kurtuluş Savaşı yıllarındaki köy yaşamından kesitler sunmuştur.
 • Talip Apaydın, Öykü ve romanlarında doğa betimlemeleriyle birlikte insan ilişkilerini de kendi doğallığı içinde yansıtmıştır.
 • “Tütün Yorgunu” ile 1976 Madaralı Roman Ödülü’nü, “Köylüler” ile 1992 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı, “Yapılar Yapılırken” ve “Otobüs Yarışı” 1975 TRT ile de Yayımlanmamış Radyo Oyunları Sanat Ödülleri’ni aldı.
 • Eserlerinde Orhan Kemal, Yaşar Kemal ve Kemal Tahir’den etkilendiği görülmektedir.Eserleri

Roman
Sarı Traktör
Yarbükü
Toz Duman İçinde
Vatan Dediler
Köylüler
Emmioğlu
Ortakçılar
Ortakçının Oğlu
Ferhat ile Şirin
Toprağa Basınca
Tütün Yorgunu
Kente İndi İdris
Yoz Duvar
Define

Hikâye
Ateş Düşünce
Öte Yandaki Cennet
Koca Taş
O Güzel İnsanlar
Yolun Kıyısındaki Adam
Duvar Yazıları
Hem Uzak Hem Yakın

Şiir
Susuzluk

Anı
Bozkırdaki Günler
Karanlığın Kuvveti

Tiyatro
Bir Yol

Radyo Oyunu
Yapılar Yapılırken

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.