Tahsin Yücel Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı

Tahsin Yücel, 17 Şubat 1933 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi bağlı Ötegöçe köyünde doğdu. Babası Ahmet Yücel, annesi Nuriye Münevver Hanım’dır. Çok küçük yaştayken babasını kaybetti. İlköğrenimini Elbistan Gazi Paşa İlkokulu’nda gördükten sonra parasız yatılı sınavını kazanarak Galatasaray Lisesi’ne girdi. Burada Orhan Şaik Gökyay ve Ahmet Kutsi Tecer gibi gelecekte Türk şiirine damga vuracak isimlerle tanıştı. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Üniversite öğrencisiyken Varlık Yayınları’nda çalıştı. Mezun olduktan sonra Galatasaray Lisesi’nin Ortaköy bölümünde muallim muavinliği yaptı. Daha sonra yükseköğrenim için Paris’e gitti. 1978’de “Les Coordines Narratives” başlıklı çalışmasıyla profesör unvanını aldı. 2000 yılında emekli olana kadar, İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Tahsin Yücel, 22 Ocak 2016’da İstanbul’da hayatını kaybetti.

Edebi Kişiliği

 • Tahsin Yücel, edebiyatımızda “yapısal eleştiri”nin öncülüğünü yapmıştır.
 • İlk hikayeleri Varlık, Seçilmiş Hikâyeler, Yeryüzü, Beraber ve Mavi gibi dergilerde yayımlanmıştır. İlk hikâyelerinde yalın bir dil ve modern sözcükler kullanarak Anadolu insanına yönelmiştir.
 • İlk hikâye kitabı “Dert Çok Hemdert Yok”u 1950’de yayımlamıştır.
 • “Haney Yaşamalı”, “Düşlerin Ölümü” adlı hikâyelerinde, kendi geçmişinden de bir şeyler katarak karamsar bir tavırla Anadolu insanının dramını işlemiştir.
 • “Aykırı Öyküler” adlı eseri zengin olup bir üst gruba geçmek isteyen insanlara ve siyasal gelişmelere bir eleştiri niteliğindedir.
 • “Kumru Kumru” romanında kapıcı bir kadının Kumru Hanımlığa yükselişini ve toplumun tüketime nasıl baktığını hicvederek ortaya koymuştur.
 • “Peygamberin Son Beş Günü” romanında ideolojilerin insanları robotlaştırıp esir etmesini ironik bir üslupla ele almış, bu eseriyle
 • 1993 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanmıştır.
 • “Bıyık Söylencesi”nde Anadolu kasabasında geçen bir olayla önemsiz bir nesnenin hakikati örtüp aslının yerine geçtiğini anlatmıştır.
 • “Sonuncu” romanında Osmanlı soyundan gelen Selemi Bey’in “Serencem” adını verdiği ve 27 yılda tamamladığı kitabının yazılış serüvenini anlatır. Serencem, 27 bin 718 sayfalık kitabın yazılma, basılma ve anlaşılamama olarak üç bölümden oluşur. Tahsin Yücel bu romanında ayrıca iş, sanat ve basın dünyasına göndermelerde bulunmaktadır.
 • Sanatçının ustaca kullandığı dil ve ironik üslubu, eserlerindeki eleştiri tonunu güçlendirmiştir.
 • Öyküleri İsveççe, Fransızca gibi dillere çevrilmiş; Türkçeye kazandırdığı pek çok çevirisi vardır.
 • “Yalan” romanıyla 2003 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü, “Haney Yaşamalı” hikâyesiyle 1956 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, “Düşlerin Ölümü” hikâyesiyle 1959 TDK Öykü Ödülü’nü kazanmıştır.Eserleri

Roman
Peygamberin Son Beş Günü
Mutfak Çıkmazı
Bıyık Söylencesi
Vatandaş
Yalan
Kumru ile Kumru
Gökdelen
Sonuncu

Hikâye
Haney Yaşamalı
Uçan Daireler
Düşlerin Ölümü,
Ben ve Öteki
Yaşadıktan Sonra Dönüşüm
Komşular
Aykırı Öyküler

Deneme – Eleştiri
Yazın Gene Yazın
Yazın ve Yaşam
Tartışmalar,
Söylemlerin İçinden
Salaklık Üzerine Deneme
Yüz ve Söz
Göstergeler
Alıntılar

Masal
Anadolu Masalları

İnceleme
Dil Devrimi
Dil Devrimi ve Sonuçları
Yapısalcılık
Eleştiri Kuramları
Eleştirinin Abecesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.