Tahir Alangu Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

tahir alanguHayatı

Tahir Alangu, 24 Aralık 1915 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Kabataş Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünü 1943 yılında bitirmiştir. Bu tarihten itibaren öğretmenlik yapmaya başlamış, bu vesile ile Anadolu’nun birçok yerini görme fırsatı bulmuştur. Daha sonra İstanbul’a dönerek Galatasaray Lisesi ve Robert Kolej gibi önemli kurumlarda Türk Dili ve Edebiyatı dersleri vermiştir. Folklor üzerine araştırmalar yapmış, yazıları Vatan ve Cumhuriyet gazetelerinde yayımlanmıştır. Tahir Alangu, 19 Haziran 1973 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Edebi Kişiliği

  • Yazarlık hayatına şiirle girmiştir. Ancak şiir alanında çok başarılı olamamıştır.
  • Şiirleri, eleştirileri, edebiyat, tarih ve halkbilim üzerine yazıları öğrencilik yıllarından başlayarak Yurt, Tarihten Sesler, Yeni Türk, Değirmen, Gündüz, Yeni Yurt, Yenilik, Yeditepe, Türk Dili, Dost ve Kim gibi dergilerde yayımlanmıştır.
  • Folkloru benimsemiş, inceleme ve eleştiri alanında çalışmaya karar kılmıştır. Hikâyeciliğimiz ve romancılığımız üzerine yoğun ve titiz bir araştırmaya girişmiştir.
  • 1960-1969 arasında Varlık dergisinde roman ve öykü değerlendirmeleri yazmış, Varlık Yıllığı’nın hazırlanmasına katkıda bulunmuştur. Vatan ve Cumhuriyet gazetelerinde de yazmış; Ömer Seyfettin’in bütün eserlerini baskıya hazırlamıştır.
  • Asıl katkısını halkbilim dalında yapmıştır. Birçok lisede, köy enstitüsünde ve yüksekokulda öğretmenlik yapmış; Boğaziçi Üniversitesinde halkbilim dersleri vermiştir.
  • Masallar, gölge oyunları, destanlar, göçmen folkloru ve bunlarla ilgili kuramsal sorunlar hakkında araştırmalar yapmıştır.
  • Halkbilimin geleneklerin incelenmesinde eskiye bağlı kalınması yöntemine karşı çıkmış; bu bilimin, eskinin temelleri üzerinde yeni, çağdaş bir toplum yapısı oluşturulmasına katkı sağlayacağını savunmuştur.Eserleri

Araştırma
Billur Köşk Masalları
Cumhuriyet’ten Sonra Hikâye ve Roman
Ömer Seyfettin’in Bütün Eserleri
Ülkücü Bir Yazarın Romanı
Türkiye’de Folklorun El Kitabı
Sait Faik İçin
Ataç’a Saygı
100 Ünlü Türk Eseri
Çalgılı Kahvelerle Külhanbey Edebiyatı ve Numuneleri
Kalavela
Servet-i Fünun Edebiyatı Antolojisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.