Soru Sıfatı ile Soru Zamiri Arasındaki Fark

Soru sıfatı ile zor zamiri sıkça karıştırılmaktadır. Bu yazımızda soru sıfatı ile soru zamiri arasındaki farkı açıklayacağız.

İsimlerin herhangi bir özelliğini, durumunu, sayısını ve sırasını soru yoluyla belirten sıfatlar, soru sıfatı olarak isimlendirilir. Ancak kimi zaman soru sıfatlarının önündeki ismin düştüğü olur. Bu durumda soru sıfatı, genellikle bir iyelik eki de alarak düşen ismin yerini tutar ve bu yolla zamir olur.

“Müşteriye hangi daireyi gösterdiniz?” cümlesinde “daire” sözcüğü isim, “hangi” sözcüğü ise sıfat görevinde kullanılmıştır. Bu cümleden “daire” sözcüğünü çıkarıp cümleyi yeniden kurduğumuzda cümlemiz, “Müşteriye hangisini gösterdiniz?” şeklinde olur. Bu cümlede “hangisini” sözcüğü soru yoluyla “öğrenci” isminin yerini tuttuğu için soru zamiri olur.

Kimi zaman da soru sıfatıyla ismin yeri değiştirilip sıfata bir iyelik eki getirilir. Bu durumda soru sıfatı, soru zamiri göreviyle kullanılmış olur. Örnek cümleyi bu kurala göre kurduğumuzda cümlemiz,

“Müşteriye dairelerin hangisini gösterdiniz?” şeklinde olur. Bu durumda da “hangisini” sözcüğü soru zamiri görevinde olur.

Örnek

Üstündeki gömleği kaç paraya aldın? (soru sıfatı)
Üstündeki gömleği kaça aldın? (soru zamiri)

Dün akşamki maçı hangi takım kazandı (soru sıfatı)
Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi (soru zamiri)

Örnek soru

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soru anlamı, bir zamirle sağlanmıştır? (1983 – ÖYS)

A) Bunca sıkıntıya neden katlandınız?
B) Bu çiçeklere kaç para verdiniz?
C) Bu romanı benden sonra kim okumak ister?
D) Kaçıncı katta oturduğunu söyledi mi?
E) Bana gizlice ne söylediğin! biliyor musunuz?

Çözüm: Seçenekler incelendiğinde A’da soru anlamının “neden” soru zarfıyla karşılandığını görüyoruz. B’de “kaç” sözcüğü “para” isminin soru yoluyla miktarını sorduğu için, D’de “kaçıncı” sözcüğü soru yoluyla “kat” sözcüğünü belirttiği için soru sıfatıdır. E’de soru anlamı soru eki “mi” ile sağlanmıştır. C seçeneğinde ise “kim” sözcüğü soru yoluyla kitabı okumak isteyen kişinin yerine kullanıldığından soru zamiridir.

Doğru cevap: C

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.