SORU CEVAPCategory: Edebiyatbohem-ne-demektir
kevser asked 1 sene ago

Edebiyatta bohem kelimesinin anlamı nedir?

1 Answers
admin Staff answered 1 sene ago

 
Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre “yarınını düşünmeden günü gününe tasasız, derbeder bir yaşayışı olan” anlamına gelir. Edebiyatta bohemin anlamı ise, içinde yaşadığı toplumun genel yapısına uymayan, genel yaşayış ve ahlak kurallarına fazla yüz vermeyen “sıra dışı” insan tipidir. Bohem, dünya malına, paraya pula fazla önem vermeyen, içkiyi seven, sanata aşina, edebiyata gönül veren inşalar için de kullanılan bir sıfattır.
Düzensiz, dağınık bir hayata alışmış sanatçı ve yazarların alışkanlıkları, avarelikleri ve maceralarını “bohem hayat” ya da “bohem yaşantı olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca bu sıfat, sanatçı olmayan ama toplum kurallarını da dikkate almadan “serseri” bir hayat süren kişilere de yakıştırılmış bir sıfat olarak göze çarpar. Batı dünyasında bohemle ifade edilen bu yaşayış tarzının Doğu kültüründeki karşılığı olarak “rind” kavramını koyabiliriz.
Türk şiirinin usta isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek’in gençlik yıllarında, özellikle Paris’te geçirdiği günler bohem hayatın en önemli örneklerindendir.