Sodom ve Gomore | Roman Özeti

sodom ve gomoreTürü: Roman
Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Yayımlanma Tarihi: 1928
Kişileri: Necdet, Leyla, Cemil Karni, Sami Bey, Captain Jackson Read, Captain Marlow, Makbule Hanım, Nuriye Hanım, Azize Hanım, Atıf Bey, Major Will, Miss Fany Moore

Sodom ve Gomore Kısa Özet

İncil’de, Sodom ve Gomore şehirlerinin, günahkâr insanları yüzünden Tanrı’nın gazabına uğradığı anlatılır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, bu romanında Mütareke yılları İstanbul’unu bu iki şehirle özdeşleştirmektedir. Eserde, Mütareke yılları İstanbul’unun sosyal yaşamı ele alınmaktadır.

Birinci Dünya Savaşı henüz sona ermiştir. Osmanlı İmparatorluğu da bu felaketten payını almıştır ve ülkenin her yeri kargaşa içindedir. İstanbul’u, İngilizler işgal etmiş ve saray buna sessiz kalmıştır. İstanbul, Anadolu’dan kopuk ayrı bir dünya gibidir. Tıpkı Sodom ve Gomore gibi. Mütareke yıllarında İstanbul kızları, İngiliz subaylarıyla beraber olmaktan gayet mutludurlar. Sami Bey’in kızı Leyla da bunlardan biridir. Bu nazik Türk kızları, Kuvayı milliyecileri yabani dağ insanı olarak görmekte, hatta onlardan tiksinmektedirler. Leyla’ya âşık olan Necdet ise bağımsızlığa inanır ama Leyla’ya olan aşkı onun bu kötü çevreden uzaklaşmasına engel olur. Necdet’in arkadaşı Cemil bir şeyler yapmak gerektiğini düşünür ve Kuvayı milliyecilere katılır ve savaşta şehit olur. O, değeri bilinmez insanlardandır, vatan, o ve onun gibilerinin kanlarıyla hayat bulmuştur. Vatanın ayakları aslında bağımsızlık savaşında ayaklarını yitiren gazilerimizin ayaklarıdır. Onlar her bir uzvunu kaybederken vatan yeniden et ayak sahibi olmuştur. Başta bireysel duygulara hâkim olan Necdet, görüp geçirdiği sayısız olayların etkisiyle zayıflıktan kurtularak kendisini bağlayan bireysel şuuru, millî şuur içinde eriterek hakiki bir milliyetperver olmayı başarır. Bu yeni Necdet, kozmopolit Sami Bey’leri tanımaz. Kendisini avuçları içine almaya çalışan Leyla da artık onun için hiçbir şeydir. Eser Kurtuluş Savaşı’nın kazanılışını ve İstanbul’un kurtuluşunu anlatarak sona erer.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.