Sessiz Ev Özet

sessiz evSessiz Ev, Orhan Pamuk’un ikinci romanıdır. Roman, üç kardeşin babaannelerini ziyaret etmek üzere gittikleri İstanbul yakınlarındaki Cennethisar kasabasında geçirdikleri bir haftayı anlatır.

Yazar: Orhan Pamuk
Ait Olduğu Gelenek: Modernizmi Esas Alan Romanlar
Yayımlanma Tarihi: 1983
Kişiler: Fatma Hanım, Cüce Recep, Doktor Selahattin Bey, Faruk, Nilgün, Metin, Ceylan, Hasan

Sessiz Ev Kısa Özet

Roman Gebze’ye bağlı Cennethisar’da eski, büyük, sessiz bir evde başlar. Evin sahibi yaşlı, yalnız ve acılı bir kadın olan Fatma Hanım’dır. Büyükhanımın üç torunu bir hafta kalmak üzere Fatma Hanım’ın yanına gelecektir. Torunlardan en büyüğü bir tarihçi olan Faruk’tur. Faruk üniversitede doçenttir. Nilgün, üniversitede toplum bilimi okumaktadır. Metin lisede okumaktadır. Metin’in en büyük hayali Amerika’ya gidip zengin olmaktır. Akşam yemeğinden sonra Metin, kendisi gibi olan arkadaşı Vedat’la buluşmak için dışarı çıkar. Birlikte zengin çocuklarının buluştuğu bir mekâna giderler. Metin, orada tanıştığı Ceylan’dan hoşlanır. Faruk Gebze Kaymakamlığının arşivinde araştırmalar yapmaya başlar. Burada geçmiş dönemlere ait belgelere ulaşır, bundan büyük bir tat alır. Metin sürekli gezmelerdedir, yer, içer. Sarhoş olduğu bir anda Ceylan’a sevgisini dile getirir, kız oralı bile olmaz.Recep’in yeğeni Hasan bir teröristtir. Geceleri sokaklara afişler asar, kendi düşüncesine karşı olanlarla çatışır. Gündüzleri de tehditle esnaftan para toplar. Nilgün’ün çocukluk arkadaşı olan Hasan’ın Nilgün’e ilgisi vardır. Nilgün’ün karşı görüşten olduğunu sezen Hasan, ona arkadaşları tarafından bir kötülük yapılacağını söylese de Nilgün buna aldırış etmez. Hatta Hasan’a hakaret eder. Bunun üzerine Hasan da Nilgün’ü dövüp kaçar.

Bu olay üzerine üç kardeş Gebze’den ayrılmaya karar verir. Sabah, büyük hanımla vedalaşıp İstanbul’a döneceklerdir. Sabahleyin Nilgün fenalaşır ve beyin kanaması geçirerek ölür. İki kardeş ne yapacağını bilemez, orada öylece donakalır. Büyük hanım aşağıda torunlarını beklemektedir ama bir türlü aşağıya inen olmaz. Ev büyük bir sessizliğe bürünmüştür. Bu arada Hasan da Gebze’den kaçar gibi ayrılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.