Sempozyum Nedir? Sempozyumun Özellikleri Nelerdir?

Belli bir konuda uzmanlaşmış kişilerin, kendi alanlarına ait herhangi bir problemle ilgili olarak hazırladıkları bildirilerini sundukları toplantılara “sempozyum” denir.

Aslında sempozyum bir tek toplantı ya da tartışma değil, bir toplantılar ve tartışmalar dizisidir. Bir sempozyum genellikle birkaç gün sürer ama sempozyumun hazırlıkları aylar öncesinden başlar. Sempozyuma katılacak kişilerin ve oturum başlıklarının belirlenmesi, bildirilerin seçilmesi, yayımlanması, sempozyuma katılacak kişilerin konaklamaları gibi birçok iş, sempozyumun “düzenleme kurulu” tarafından organize edilir.

Her sempozyum, geniş çaplı bir organizasyonu gerektirir. Bu organizasyonun temelini oturumlar oluşturur oturumda o sempozyumda ele alınacak genel konuya göre daha sınırlandırılmış bir alt başlık bulunur.

Sempozyumlar, “bildirilerle hayat bulan bir tartışma biçimidir.” Bildiri (tebliğ), bilimsel bir konuyu ele alan ve bilimsel toplantılarda okunup tartışılan metindir. Oturumlar, genellikle bildirilerin okunması, ardından da bu bildirilerin soru-cevap şeklinde tartışılması suretiyle gerçekleştirilir.

Her bildiri metninin, o sempozyumda ele alınan konuyu bir başka yönden açıklayan ya da tamamlayan bir özelliğinin olması gerekir. Konuşmacı, bu metni, dinleyicilerin dikkatlerini dağıtmadan ve onları sıkmadan sunmalıdır.

Bildiri metinleri, yazılı metin olarak bilimsel makale özelliği taşır; konuşmacı, bu metnin önemli noktalarını vurgulayarak bildirisini sunmalıdır.

Açık oturum ile sempozyumun farkları nelerdir?

Sanat ve bilim gibi alanlarda uzmanlaşmış kişilerin uzmanlaştıkları alanların sorunlarını tartışmak, bu konularda açıklamalarda bulunmak ve bir sonuca ulaşmak için yaptıkları bir toplantı çeşidi olan sempozyum, açık oturuma benzer. Aralarındaki temel fark, açık oturumda her kesimden dinleyici bulunabilmesine karşılık sempozyumda belli alanlarda uzmanlaşmış özel davetli dinleyicilerin bulunmasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.