Samim Kocagöz

  • İlk romanı “İkinci Dünya” 1938’de yayınlanmış; Servet-i Fünun/Uyanış, Ses, Hep, Bu Topraktan, Vatan, Fikirler, Yenilikler, Yeditepe gibi dergilerle Demokrat İzmir gazetesinde yayınlanan öyküleriyle ünlenmiştir.
  • Toplumcu gerçekçi sanatçılardandır.
  • 1950’de Yeni İstanbul gazetesi ve New York Herald Tribune gazetesinin ortaklaşa düzenlediği Dünya Hikâye Yarışması’nda “Sam Amca” öyküsüyle birincilik kazanmıştır.
  • Güçlü gözlemlerine dayanarak köy ve kasaba insanlarının sorunlarını, günlük yaşamlarını ve duygularını yalın bir dil ve gerçekçi bir tutumla yansıtır.
  • “Sanat hayat içindir.” görüşüne bağlı kalarak içinde doğup büyüdüğü çevreyi, daha çok hayatını emeğiyle kazanan insanları, toprak sorunlarını, toplumsal çatışmaları hikâye ve romanlarında yansıtır.
  • Gözlemlerini sanat endişesiyle işler.
  • Olayları yeniden kurgulayarak onların psikolojik yapısını tamamlar.
  • En bilinen romanı “Kalpaklılar”dır.

Eserleri:

Roman: İkinci Dünya, Bir Şehrin İki Kapısı, Yılan Hikâyesi, On Binlerin Dönüşü, Kalpaklılar, Doludizgin, Bir Karış Toprak, Bir Çift Öküz, İzmir’in İçinde, Tartışma, Eski Toprak

Öykü: Telli Kavak, Sığınak, Cihan Şoförü, Ahmet’in Kuzuları, Yolun Üstündeki Kaya, Yağmurdaki Kız, Alandaki Delikanlı

Deneme: Roman ve Yazarlık Onuru

Kalpaklılar

Samim Kocagöz, Kurtuluş Savaşı’nı “Kalpaklılar” ve “Doludizgin” adlı iki destansı romanıyla belgelemeye çalışır. Bu iki roman temelde tek romandır. Kendisi “Kalpaklılar” romanı için şöyle der: “Romanıma Mustafa Kemal’in Büyük Nutku içinde yön verdim. Ele aldığım kişiler tarihî olayların içindeki kişiler olmakla birlikte bu kişilerin dışında benim yarattığım kişiler de vardır. Romandaki olumlu tip Yusuf, Kurtuluş Savaşı’nın aydınıdır.” Vicdanına sorumlu olduğu kadar içinde yaşadığı topluma ve halkına karşı da sorumludur. “Kalpaklılar” iç düşmanlarla dış düşmanların Kurtuluş Savaşı’nda oynadıkları rolü gözler önüne sermektedir. İzmir’i işgal eden Yunanlılara karşı başlayan hareketler… Kuvayı Milliye’nin ortay çıkışı… Bu ayaklanmaların İstanbul yoluyla Ankara’ya varışı… Mustafa Kemal’in şahsında bağımsızlık savaşına dönüşmesi… Padişah ve hilafet yanlılarına karşı başlayan Cumhuriyet ihtilali… Kuvayı Milliye ile Kuvayı İnzibatiye’nin Kastamonu, Gerede ve Düzce’deki iç savaşları… Romandaki bu olaylar birbirlerini geliştirerek bütünler gibidir. Roman kahramanları çoğunlukla halkın tanıdığı, bu savaşa bizzat katılmış, gerçek kişilerdir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.