Samim Kocagöz Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

samim kocagözSamim Kocagöz Kimdir?

Samim Kocagöz, 13 Şubat 1916 tarihinde Söke’de, çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Söke’de gördükten sonra, 1937 yılında İzmir Erkek Lisesini bitirdi. 1942’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Üç yıl boyunca İsviçre’nin Lozan’da şehrinde sanat tarihi eğitimi aldı. Türkiye’ye döndükten sonra edebiyat ve sanat tarihi dersleri verdi. Bir süre Söke’de çiftçilik yaptı. Bu esnada yazın hayatına başladı. 1946 yılında, askerliği esnasında, yazdığı bir öykü nedeniyle tutuklandı. 1950’den sonra İzmir’e yerleşerek sadece edebiyatla uğraşmaya başladı. 5 Eylül 1993 tarihinde İzmir’de vefat etti.

Edebi Kişiliği

 • Servet-i Fünun/Uyanış, Ses, Hep, Bu Topraktan, Vatan, Fikirler, Yenilikler, Yeditepe gibi dergilerle Demokrat İzmir gazetesinde yayınlanan öyküleriyle ünlenmiştir.
 • Güçlü gözlemlere dayanarak kırsal kesim yaşamını toplumcu gerçekçi bir tutumla yansıtmıştır.
 • Eserlerinde daha çok doğup büyüdüğü Menderes Nehri ile Söke yöresindeki köy ve kasaba halkının günlük yaşamını, duygularını, toprak sorunlarını, ekonomik şartlarını, sınıf ve çıkar çatışmalarını dile getirmiştir.
 • Roman ve hikayelerinde yalın, akıcı bir dil kullanmıştır.
 • Romanlarında Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan darbelere geniş yer vermiştir.
 • Kalpaklılar” ve “Doludizgin” romanlarında belgelere ve Millî Mücadeleye tanık olanlara dayanarak Kurtuluş Savaşı’nı destansı bir şekilde anlatmıştır.
 • Bir Şehrin İki Kapısı”nda kasabanın ileri gelenleri ile gençler arasındaki ilişkileri dile getirmiştir.
 • Onbinlerin Dönüşü”nde farklı dünya görüşüne sahip üniversiteli gençlerin İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki çatışmalarını ele almıştır.
 • Bir Karış Toprak”ta Söke’deki Subaşı köylüsünün Menderes nehrinin taşması karşısındaki mücadelesini, ilerleyen teknoloji karşısındaki çaresizliğini ve oradaki Yörüklerin yerleşik hayata uyum sağlayamamalarını anlatmıştır.
 • Bir Çift Öküz” ve “Yılan Hikayesi”nde Menderes ve Söke çevresindeki köylülerin sorunlarına, ağa-köylü çatışmasına, toprak sistemine ve yönetim bozukluğuna değinmiştir.
 • İkinci Dünya”da bir kasabadaki aydın gençlerin Menderes’in taşmasından çıkar sağlayanlar ve onların işbirlikçileriyle yaptıkları mücadeleyi anlatmıştır.
 • Tarımda makineleşmenin artmasıyla zenginlerin işçi ve köylüleri sömürülmesini ele aldığı “Sam Amca” adlı hikâye kitabıyla 1956 Yeni İstanbul gazetesi ve New York Herald Tribune gazetesinin ortaklaşa düzenlediği “Dünya Hikâye Yarışması”nda birincilik kazanmıştır.
 • Değişen insan ilişkilerini eleştirel bir dille ele aldığı “Yağmurdaki Kız” hikâye kitabıyla 1967’de TDK Hikâye Ödülü’nü, “Eski Toprak” isimli romanıyla da Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanmıştır.

Samim Kocagöz’ün Eserleri

Roman
Kalpaklılar
Doludizgin
Bir Çift Öküz,
İkinci Dünya
Bir Şehrin İki Kapısı
Yılan Hikayesi
Onbinlerin Dönüşü
Bir Karış Toprak
İzmir’in İçinde
Tartışma
Morötesi

Hikâye
Eski Toprak
Sam Amca
Yağmurdaki Kız
Alandaki Delikanlı
Telli Kavak
Sığmak
Ahmet’in Kuzuları
Yolun Üstündeki Kaya
Gecenin Soluğu

Günlük – Anı – Gezi
Bu da Geçti Yahu

Deneme
Roman ve Yazarlık Onuru

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.