Sahnenin Dışındakiler | Özet

sahnenin dışındakilerTürü: Roman
Yazarı: Ahmet Hamdi Tanpınar
Yayımlanma Tarihi: 1973
Kişileri: Cemal, İhsan, Süleyman Bey, Kudret Bey, Muhlis Bey, Sabiha, Damat Nasır Paşa, Muhtar, Sakine Hanım, Rezzan Hanım

Sahnenin Dışındakiler Kısa Özet

Romanın ilk kısmında, Anadolu’dan İstanbul’a gelen Cemal’in; İhsan ve Sabiha ile olan ilişkisi anlatılır. İkinci kısımda ise Cemal, savaşın dışında kalan İstanbul’un meseleleri ile meşgul olmaya başlar. Bu, bilinçli bir seçimden çok, İhsan’ın, Cemal’i bir anda İstanbul’da dönen siyasi olayların içine çekmesi ile olur. Cemal; İhsan ve Muhlis Beylerin içinde bulunduğu gizli örgüt faaliyetlerine katılır. Örgütte, Cemal’e düşen en büyük görev, İstanbul Hükümeti tarafından göreve çağrılacağını uman Damat Nasır Paşa’nın hatıratını yazdırmak ve bunu İhsan’a teslim etmektir. Nasır Paşa’nın evi, o dönem İstanbul’unun iç yüzünü göstermesi açısından önemlidir. Tüm bu toplumsal meselelerin yanında Cemal için bir o kadar önemli olan şey de Muhtar adında harp zengini biri ile evlendiğini duyduğu Sabiha’yı bulmaktır. İhsan’dan, Kudret Bey’den, Sabiha’nın halası olan ve Paşa’nın evinde karşılaştığı Sakine Hanım’dan, Paşa’nın kızı Rezzan Hanım’dan Sabiha2ya dair bilgiler toplar ama ona bir türlü ulaşamaz.

Sabiha’nın mutsuz bir yaşam sürdüğünü öğrenen Cemal, bunun doğruluğunu kontrol etmek ve gerekirse yardım edebilmek için Sabiha’yı arar durur ama bulamaz. Cemal zaman içerisinde Sabiha’ya ulaşamadıkça ve savaşın dışında kalan İstanbul’da ciddi bir eylem yapamadıkça umutlarını yitirmeye başlar ve karamsarlığa kapılır. Sabiha’yı bulma çabaları bir gün Cemal’in Sabiha’ya yolda rastlaması ile sona erer. Romanın sonunda, Cemal’in Paşa’dan istediğini alamayışı, Süleyman ve Kudret Beylerin çöküşü, Muhlis Bey’in bir şeyler yapma isteğine rağmen eyleme geçemeyişi, Nasır Paşa’nın meçhul ölümü ile İhsan’ın düştüğü belirsizlik ve Sabiha’nın istediği hayatı yaşayamayıp son seçenek olarak tiyatro sahnesine çıkışı anlatılır. Tüm karakterler, Kurtuluş Savaşı sahnesinin dışında kalan İstanbul’un “sahne dışı” oyuncuları olurlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.