Sadık Yalsızuçanlar Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Hayatı

Sadık Yalsızuçanlar, 1 Aralık 1961 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamlayan sanatçı daha sonra Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiş, yine aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır. Bir süre İstanbul’da yayınevlerinde çalıştıktan sonra Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğine başlamıştır. Öğretmenliğin yanı sıra Televizyon ve radyolarda yapımcılık yapmıştır. 1987 yılında TRT İzmir televizyonuna atanmıştır. Ülke TV’de “Açık Deniz” isimli programı hazırlayıp sunmuştur.

Bkz: Milli ve Dini Duyarlılığı Yansıtan Hikayeler

Sadık Yalsızuçanlar Edebi Kişiliği

  • Sadık Yalsızuçanlar, İslami ve gelenekçi bir söylemle modern – postmodern tarzda eserler yazmıştır.
  • Asıl uğraşı alanı öykü olmasına karşın roman, masal, deneme, araştırma ve söyleşi türlerinde ürünler vermiştir.
  • Hikayelerinin arka planında dünyanın haksızlıkları, yolsuzlukları, çekişmeleri ve metafizik meseleler sezilmektedir.
  • Alegorik ve soyut bir öykü dilinin çarpıcı örneklerinin yer aldığı “Şehirleri Süsleyen Yolcu” adlı hikâye kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği’nin yılın hikayecisi ödülünü kazanmıştır.
  • İlk romanı “Yakaza”da bir taşra kasabasında sıkışmış hayatları, parçalanmış benlikleri, Türkiye tarihinin kırılma noktalarında savrulan dünyaları anlatıyor. Bir öğretmenin Uyku ile uyanıklık arasında gidip gelen ruhların geride bıraktıkları aşklar, kırılmış umutlar, kendi içinde yolculuğa çıkan hikâyesinde gün yüzüne çıkıyor.
  • “Gezgin” romanında ünlü Arap felsefecisi ve gezgini Endülüslü bilge İbni Arabî’nin menkıbesini modernize ederek yeniden yorumlamıştır. Eser, geleneksel söz kalıplarıyla başlayan, Doğu metaforlarıyla (mecaz) zenginleşen ve kahramanın kişiliğinde derinleşen bir anlatım biçimiyle kaleme alınmıştır.
  • “Anka” adlı romanında İslam bilgelerini bugünde yaşayan kahramanların hayatlarına dolayarak özgün bir anlatımla ünlü mutasavvıf Niyazi Mısri’yi anlatmıştır.Sadık Yalsızuçanlar’ın Eserleri

Hikâye
Şehirleri Süsleyen Yolcu
Gerçeği İnciten Papağan
Garip
Ayan Beyan
Kerem ile Aslı
Hiç
Kuş Uykusu
Varlığın Evi

Roman
Yakaza
Gezgin
Anka
Cam ve Elmas
Mem ile Zin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.