Saatleri Ayarlama Enstitüsü Özet

Saatleri Ayarlama EnstitüsüSaatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın romanlarından biridir. 1961 yılında yayımlanmıştır. Roman, Türk insanının Doğu ile Batı arasında bocalamasını irdeler. Şiirlerinde sembolist bir dil kullanan Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarında gerçekçi ve sosyal sorunlara eğilen bir tarzı tercih etmiştir.

Anlatım, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kendine has simgeci anlatımıyla birleşip, zaman zaman gelişen olaylarla birlikte başkalaşmaktadır. İnsanların popülerliğe ve paraya verdiği önemin, insanların nasıl bir anda yüz değiştirebileceğinin altı çizilmektedir.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kısa Özet

Olayların Hayri İrdal’ın bakış açısından anlatıldığı Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nde 1876’dan bu yana istibdat, II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi insanlarının zaman içerisindeki şuursuz bocalayışı anlatılmıştır. Mehmet Kaplan bu roman için şunları söyler: “Ahmet Hamdi Tanpınar’ın asıl amacı, Türk toplumunun elli yıl içerisinde donmuş bir hayat anlayışı ile zamanı aşmaya çalışmasının gülünçlüğünü ortaya sermektir.”

İstanbul’da rint, filozof bir saatçi olan Nuri Efendi’nin yanında yetişen Hayri İrdal, Birinci Dünya Savaşı’nda askere alınır ve dört yıl sonra evine döner. Kısa bir süre sonra da evlenir. Eşinin ölümü üzerine, ruh doktoru Ramiz’in Psikanaliz Cemiyeti’ne ve İspiritizmacılar Cemiyeti’ne üye olur. İkinci evliliğini bu kulüpte tanıdığı Pakize ile yapar. Günün birinde Doktor Ramiz, onu bir arkadaşı ile tanıştırır. Bu kişi “Halit Ayarcı”dır. İkisinin de saatlere olan düşkünlüğü onları, birbirlerine yaklaştırır ve onların Saatleri Ayarlama Enstitüsünü kurmasına vesile olur. Hayatını bu enstitünün müdür yardımcısı olarak geçirecek olmak Hayri İrdal’ın en büyük mutluluğu olmuştur. Enstitüde hiç sıkılmadan saatlerle ilgilenmek Hayri İrdal’ın o kadar hoşuna gitmektedir ki eşi Pakize’nin onu Halit Ayarcı ile aldatmasını bile fark edemez. Zaman içinde yurt dışında bile adını duyuran enstitünün, hükümet tarafından kapatılmasına karar verilir. Henüz görevinde bir değişiklik olmayan Hayri İrdal, enstitünün tasfiyesinden de bir rahatsızlık duymamaktadır. Hayri İrdal gerçek ile hayal arasındaki aldanmacasına devam etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.