Refik Halit Karay kimdir?

  • 1888’de İstanbul’da doğan Refik Halit Karay, yine bu şehirde 1965’te vefat etti. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra bir yıl Hukuk Fakültesine devam etti. Fakat bir süre sonra hukuk öğrenimini ve çalıştığı kalemdeki görevini bırakarak gazetecilik hayatına atıldı.
  • Servet-i Fünûn dergisine çeviriler yaptı, “Tercüman-i Hakikat” gazetesinde çalıştı. 1909’da Fecr-i Âti topluluğuna katıldı.
  • Mizah dergilerinde “Kirpi” takma adıyla yazdığı muhalif yazılarla ünlendi.
  • Hayatının önemli bir bölümünü sürgünlerde geçirdi. Önce İttihat ve Terakki hükûmetince Sinop’a sürgün edildi. Çorum, Ankara, Bilecik bölgelerindeki sürgün hayatından sonra İstanbul’a döndü. Millî Mücadeleye karşı çıkmasından dolayı da 1922’de yüz ellilikler listesinde yer alarak yurt dışına sürgün edilen sanatçı, 1938’de affedilerek yurda döndü.
  • Aydede isimli mizah dergisini çıkararak her daim muhalif yazılarına devam etti. Buradaki yazılarını Kirpinin Dedikleri adı altında yayımladı.
  • Türk edebiyatının en ünlü hikâye ve roman yazarlarından biri olan Refik Halit Karay; hikâye, roman, mensur şiir, makale, ani, sohbet, tiyatro türlerinde eserler vermiştir.
  • Yeni Lisan hareketinin tutunmasında önemli katkıları olmuş; bunun yanında sanatçı konuşma dilini, yazdığı eserlerinde büyük bir ustalıkla kullanmıştır.
  • Sanatçı, hikâye ve romanlarında renkli gözlem tekniğiyle dikkati çeker. Olayları hiçbir teze bağlı kalmadan, sağlam bir teknik ve başarılı çevre betimlemeleri ile birlikte anlatmaya özen gösterir.
  • Eserlerini derin çözümlemelere, tezli saplantılara girmeden belirgin bir realist tutumla yazar. Eserlerinde ne çok iyimser ne de çok karamsardır. İç gözlemde zayıf olan yazar, diş gözlemde bir ressam-yazar özelliği ile dikkati çeker.
  • Olayları sürükleyicidir. Seçtiği tipler ilgi çekici olup bunları geniş bir coğrafya içinde renkli, çeşitli zekâ oyunlarıyla verir.

Eserleri

Roman: Çete, Sürgün, Anahtar, İstanbul’un İçyüzü, Yezidin Kızı, Bu Bizim Hayatimiz, Nilgün, Yeraltında Dünya Var, 2000 Yılın Sevgilisi, İki Cisimli Kadın, Kadınlar Tekkesi, Dişi Örümcek, Bugünün Saraylısı, Karlı Dağdaki Ateş, Dört Yapraklı Yonca, Sonuncu Kadeh, Yerini Seven Fidan, Ayın On Dördü, Yüzen Bahçe, Ekmek Elden Su Gölden.

Hikâye: Memleket Hikâyeleri, Gurbet Hikâyeleri.

Mizah: Kirpinin Dedikleri, Ago Paşa’nın Hatıratı, Sakin Aldanma İnanma Kanma, Guguklu Saat, Ay Peşinde, Tanıdıklarım.

Tiyatro: Kanije Müdafaası, Deli.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.