Recep Bilginer Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Recep-BilginerHayatı

Recep Bilginer, 1922 yılında Adana’da doğdu. Önce Konya Lisesi’ni, ardından da İstanbul Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. Gazeteciliğe başladı. Vatan, Ekspres ve Son Havadis gibi gazetelerde görev aldı. Çeşitli dergilerde yazıları yayımlandı. 1947 yılında yazdığı bir yazı nedeniyle üç ay tutuklu kaldı. 17 Haziran 2005 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Recep Bilginer Edebi Kişiliği

 • Recep Bilginer, Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu’nun önde gelen yazarlarındandır.
 • Tiyatrolarında tarihsel kişi ve olaylara, toplumsal aksaklıklara, köy sorunlarına. Güneydoğu Anadolu köylerindeki cehalet ve törelere, bireyin toplumla çatışmasına, aile içi ilişkilere yer verdi.
 • Eserlerinin konusunu toplumsal sorunlardan ve yakın çevresinde gözlemlediği olaylardan seçti.
 • Gücünü gazetecilikten alan bir yazar olarak teknik yönden güçlü ve dramatik yönü ağır basan oyunlar kaleme aldı.
 • Bazı oyunları Devlet Tiyatrosu ve şehir tiyatroları tarafından sahnelenen Recep Bilginer, 1998’de Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.
 • İsyancılar”da 1947’de Mersin’in Aslanköyü’ndeki muhtar seçiminde köylülerin sandıklarına sahip çıkarak istemedikleri muhtarın oyununu bozma çabalarını ve bunun sonucunda isyancı olarak nitelendirilmelerini işlemiştir.
 • Sarı Naciye” oyununda erkek egemenliğinin hâkim olduğu kırsal kesimde kadınların yaşadığı dramı anlatır. Torosların bir orman köyünde Avşar aşiretinden olan baba, oğul ve kızın geçim sıkıntısı çekmesi, babasının istememesine rağmen kızı Naciye’nin, pamuk tarlalarına ırgat toplamaya gelen elçiyle beraber Çukurova’ya inmesi, babanın ona ceza vermek için peşine düşmesi eserin olay örgüsünü oluşturur.
 • Ben Devletim” adlı oyununda vatandaşın yöneticilerle kurduğu ilişkilerde haksızlık yapmadan ve hakkını da yedirmeden haksızlıkla mücadele etmesi gerektiğini anlatır.
 • Parkta Bir Sonbahar Günüydü” oyununda parkta tanışan ve birbirleriyle evlenen iki yaşlı ve yalnız insanı anlatır. Yazar, daha sonra bu oyunu senaryolaştırmış ve bu eser TRT’de yayımlanmıştır.
 • Karım ve Kızım” ile “Kıskanç” isimli oyunlarında aile İlişkilerindeki yozlaşmayı ve anlaşmazlıkları konu edinir.
 • Yunus Emre” adlı oyununda manevi ve kültür tarihimizin önemli simalarından olan Yunus Emre’yi konu edinmiştir. Oyun, İlme Hizmet Vakfı Yunus Emre Büyük Ödülü ve TDK Oyun Ödülü’ne layık görülmüştür.

Recep Bilginer Eserleri

Tiyatro
İsyancılar
Sarı Naciye
Gazeteciden Dost
Parkta Bir Sonbahar Günüydü
Yunus Emre
Mevlana
İnsan Bir Düşüncedir
Hapiste Bir Gazeteci
Zenginler Hükümeti
Soruların Gündeminde
Unutulmasınlar Diye
Ben Devletim
Kadınlar
Son Misafir
Kardeşler Koyunun Üç İhtiyarı
Utanç Dünyası
Karım ve Kızım
Kıskanç

Anı
Hapishane Penceresi
Hapisliğim
Üç İktidar Üç Hayal Kırıklığı

Roman
Politikada Bir Sarı Çizmeli

İnceleme
Beyşehir ve Eşrefoğulları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.