Recaizade Mahmut Ekrem Hakkında Bilgi

Türk şiirinin en büyük şairleri arasında yer alan Recaizade Mahmut Ekrem, edebiyatımızın yenileşmesinde büyük rol oynamıştır. O, şair kimliğinin yanı sıra öğretmen, devlet adamı, çevirmen, romancı ve tiyatro yazarıdır. Recaizade Mahmut Ekrem hakkında bazı bilgileri sizler için derledik. Gelin bu büyük yazarımızı daha yakından tanıyalım.

Bkz: Recaizade Mahmut Ekrem Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Recaizade Mahmut Ekrem nerede doğdu?

Recaizade Mahmut Ekrem, 1 Mart 1847 tarihinde İstanbul Vaniköy’deki “Recaî Efendi Yalısı”nda dünyaya doğmuştur. Babası, Takvimhane Nazırı olan Recai Efendi, annesi, Mabeyinci Seyfullah Bey’in kızı Rabia Adeviyye Hanım’dır.



Recaizade Mahmut Ekrem hangi dönem?

Recaizade Mahmut Ekrem, Tanzimat Edebiyatı ikinci dönem temsilcisidir. “Sanat sanat içindir.” anlayışına bağlı kalmıştır. Ona göre şiir ahlaka (toplumsal konulara) hizmet etmek zorunda değildir. Aynı zamanda fikirleri ile Servet-i Fünun Edebiyatı’nın da kurulmasına ön ayak olmuştur.

Takdir i Elhan kimin eseridir?

Takdir i Elhan, Recaizade Mahmut Ekrem tarafından yazılmıştır. “Zemzeme” isimli şiir kitabının önsözü niteliğinde olan bu yazı eleştiri türündedir ve bu türün edebiyatımızdaki en önemli örnekleri arasında gösterilir.

Afife Anjelik kimin eseri türü?

Afife Anjelik, Recaizade Mahmut Ekrem tarafından tiyatro türünde yazılmış bir eserdir. Oyunun konusu, kocası savaşa giden yeni evli bir kontese göz koyan saray bakıcısının kötü emelleriyle genç ve güzel kadının, bu yolda, namusu uğruna çektiği acı ve üzüntüler üzerine kurulmuştur. Üstelik kont, giderken karışım, kendisine çok yakın bildiği ve güvendiği bu adama emanet etmiştir.

Recaizade Mahmut Ekrem’in lakabı nedir?

Recaizade Mahmut Ekrem, birçok genç şairin öğretmenliğini yapmış, onların yetişmesine katkı sağlamıştır. Bu nedenle edebiyatımızda “üstat” lakabıyla anılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.