Rasim Özdenören kimdir?

 

Hayatı

20 Mayıs 1940’ta Kahramanmaraş’ta doğmuştur. Özdenören, ilk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş, Malatya, Tunceli gibi Güney ve Doğu illerinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdikten sonra Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak çalışan Özdenören, 1970 yılında araştırma amacıyla ABD’ye giderek çeşitli eyaletlerde iki yıl kadar kalmıştır. 1975 yılında Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevine getirilmiş; aynı Bakanlıkta bir yıl da müfettiş olarak çalışmıştır. 1978’de istifa ederek ayrıldığı devlet memurluğuna bir süre sonra geri dönmüştür.

Edebi Kişiliği

 • Edebiyatımızda köy romancılığının etkisinin azalıp varoluşçu yazarların ekili olmaya başladığı dönemde adını duyurmaya başladı.
 • Özdenören ise daha çocukluğunda Anadolu’nun birçok ilini gezerek, orada yaşayarak, köyünü, kasabasını, şehrini tanıyarak, kendisine “ayrıntı avcısı” dedirtecek bir özellik ve güçlü bir tasvir yeteneğiyle, insanın evrensel yanlarını öne çıkaran öyküler yazmıştır.
 • Rasim Özdenören her daim edebiyatı ciddi bir iş olarak görmüş, Sezai Karakoç’tan etkilenmiştir.
 • Öykülerinde yerli ve milli bir tavır takınmıştır.
 • Hikâyelerinin kahramanları, çevremizde rahatlıkla görebileceğimiz, dokunabileceğimiz kişilerdir.
 • Modernizmin getirdiği teknoloji, bilimsellik, akılcılık kavramlarına karşı direnen; bu yönüyle postmodernizme yaklaşmakla birlikte geleneksel ahlakı reddetmeyip yücelten ve görüşlerini yerillik, metafizik, bilinçalt, sezgi gibi kavramların üzeri de temellendiren yeni gelenekçilerin önemli isimleri arasındadır.
 • İlk hikâyelerinde varoşlara sıkışmış, değerlerinden koparılmışinsanın acılarını, yalnızlığını işlemiş, daha sonra aile kavramı ekseninde çatışmalar, parçalanma ve çözülme üzerinde durmuştur.
 • İslami kimliğiyle tanınan bir öykücü olmasına rağmen öykülerinde hiçbir zaman, dönemindeki birçok yazarda görüldüğü gibi, inandığı şeyleri okuyucusuna dayatmamış, vermek istediği mesajı akışı ve yapıyı bozmadan anlatmayı bilmiştir.
 • Türkçe’yi ustaca kullanmış, yer yer de adeta şiir yazmıştır.
 • “Denize Açılan Kapı” adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Hikâyecisi Ödülü’ne layık görüldü. “Çok Sesli Bir Ölüm” ve “Çözülme” adlı hikâyeleri ayrıca TV filmine uyarlandı.
 • Rasim Özdenören TBMM tarafından her yıl verilen Üstün Hizmet Ödülü ile mükafatlandırıldı.

Modernizmi Esas Alan Eserler
Online Test

Eserleri

Roman:
Gül Yetiştiren Adam

Hikâye:
Hastalar ve Işıklar
Çözülme
Çok Sesli Bir Ölüm
Çarpılmışlar
Denize Açılan Kapı
Kuyu
Ansızın Yola Çıkmak

Deneme:
Kafa Karıştıran Kelimeler
Yaşadığımız Günler
Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı
Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti
Ruhun Malzemeleri
Ben ve Hayat ve Ölüm
İpin Ucuİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.