Rahmet Yolları Kesti | Özet

Rahmet Yolları KestiRahmet Yolları Kesti, 1957 yılında Kemal Tahir tarafından yazılmış bir romandır. Yazar bu romanda, Yaşar Kemal’in İnce Memed isimli eseriyle oluşan eşkıyalığa övgü olgusunu eleştirmiştir. Bu yazımızda Rahmet Yolları Kesti romanının kısa özetini sizler için çıkardık.

Yazar: Kemal Tahir
Ait Olduğu Gelenek: Toplumcu Gerçekçi Roman
Yayımlanma Tarihi: 1957
Kişiler: Maraz Ali, Çerçi Süleyman Ağa, Uzun İskender, Kasım Dede, Arif Ağa, Gülbeniz, İstidacı Bilal Efendi, Katır Adil, Koca Bilal, Muhtar Feyzi

Rahmet Yolları Kesti Kısa Özet

Genç Maraz Ali, Çerçi Süleyman Ağa’nın hizmetkârı, ayak uşağıdır. Eski bir “lüver”e (tabanca) sahiptir. Bütün amacı dağa çıkıp, ünlü bir eşkıya olmaktır. Çerçi Süleyman Ağa durmaksızın onu yüreklendirmekte, ilerdeki işlerinde kullanmak için yetiştirmektedir. Sungurlulu Uzun İskender, eski bir eşkıyadır. Çerçi Süleyman Ağa, Kulveren köyünün tek tüccarıdır. Fakat Kasım Dede yeni açtığı dükkânı ile onun müşterilerine el atmış, ona rakip olmuştur. Çerçi Süleyman Ağa, tilki gibi kurnaz bir adamdır. Bir taşla birçok kuş vurmak ister. Eski dostu Uzun İskender’i evinde ağırlar, onun kulağına kar suyu kaçırır. Sözde, Arif Ağa’nın on üç yaşındaki tek kızı ve tek mirasçısı Gülbeniz, Uzun İskender’e âşıktır. Arif Ağa’dan kızı istenir. Arif Ağa kızı vermeye yanaşmaz. İstidacı Bilal Efendi, Çerçi Süleyman Ağa’nın ve Uzun İskender’in can dostudur. Çerçi Süleyman Ağa ile kafa kafaya verip bir plan yaparlar. Güya Arif Ağa da Gülbeniz’i vermek istemekte ama bir şart ileri sürmektedir. Kasım Dede’nin mekânını basacak, ele geçirdiği paralara dokunmadan Çerçi Süleyman Ağa’ya getirecektir.Süleyman Ağa; Uzun İskender’in yanına hizmetkârı Maraz Ali’yi katar. Uzun İskender’e bir filinta (tüfek) gönderir. Eski eşkıyalardan Katır Adil ve Koca Zeynel de Uzun İskender tarafından kandırılır. Kasım Dede’ye baskın verirler, çok para kaldırırlar. Ama rahmet yolları keser, Yüksek Öluk Boğazı’nda hem Arif Ağa’nın hem Kasım Dede’nin hem de Muhtar Feyzi’nin tuzağına düşerler, yakalanıp Çorum Hapishanesi’ne gönderilirler. Maraz Ali istediğine (Alaman çıplağına) kavuşur, endişesinin yersiz olduğunu anlar fakat hapse düşmekten kurtulamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.