Pınar Kür kimdir?

Hayatı

15 Nisan 1943 tarihinde Bursa’da doğdu. Annesi, İsmet Hanım, babası ise Azerbaycan Türklerinden Behram Kür’dür. Annesi de babası da öğretmen olan Pınar Kür, lise eğitimini Robert Kolej’de gördü. Lisans eğitimini Queens College ve Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Sorbonne Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine doktora yaptı.  İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller okulunda ingilizce okutmanı oldu. Bir dönem televizyonda “Haydi Gel Bizimle Ol” isimli bir program da yapan Pınar Kür, Bilgi Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde öğretim görevlisidir.

Edebi Kişiliği

  • “Bitmeyen Aşk” adlı romanı “müstehcenlik” gerekçesiyle toplatıldı.
  • İlk romanı “Yarın Yarın”la edebiyatçı kimliğiyle okurla buluşan Kür’ün bu eseri, 1976’da yayımlanışından altı yıl sonra yasaklandı, iki yıl sonra serbest bırakıldı.
  • Bitmeyen Aşk” adlı eseri, Türkçe üstkurmaca (Gerçek ile kurmaca arasındaki ilişkiyi sorgulamak için bilinçli ve sistemli olarak dikkati, anlatının bir kurmaca olduğuna çeken kurmaca türü) metin olarak nitelendirilmiştir.
  • “Küçük Oyuncu”dan sonra, kadının toplumsal ve cinsel olarak ezilmesi sorununu ele alan “Asılacak Kadın” ile müstehcenlik iddialarına maruz kaldı ve kitabı yine iki yıllık bir mahkeme süreci sonunda aklandı.
  • Öykü kitabı “Akışı Olmayan Sular”la Sait Faik Öykü Ödülü’nü aldı.
  • Bir Cinayet Romanı” adlı eserinde Polisiye türünün tekniklerini kullanarak, bir yandan Roman ile Gerçeklik arasındaki ilişkiyi sorgularken, bir yandan da okuru heyecanlandıracak, düşündürecek bir öykü anlatmıştır.
  • Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak ve Celil Oker ile birlikte “Beşpeşe” isimli romanı yazdı.
  • Çeviri alanında da önemli işlere imzasını attı.

Modernizmi Esas Alan Eserler
Online Test

Eserleri:

Roman:
Yarın Yarın
Küçük Oyuncu
Asılacak Kadın
Bitmeyen Aşk
Bir Cinayet Romanı
Sonuncu Sonbahar
Sadık Bey

Öykü:
Akışı Olmayan Sular
Bir Deli Ağaç
Hayalet Hikâyeleri
Cinayet Fakültesi

Çeviri:
Bağla Şu İşi
Aç Sınıfın Laneti

Söyleşi Kitabı
Aşkın Sonu Cinayettir – Mine Söğüt – 2006 – Pınar Kür ile söyleşi.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.