Örnek Senaryo – Ah Şu Gençler

Senaryonun tamamı için tıklayınız.

1.PERDE

(SESLENDİRİCİ, YÖNETİCİ, BABA, ANNE, GENÇ, UZMAN)

YÖNETİCİ: İyi akşamlar sayın ve sevgili izleyiciler. Sabırsızlıkla beklediğiniz açık oturum programını açıyorum. Konumuz malum, konuklarımız bir baba, bir anne, bir uzman ve gençlik adına bir genç. İlk sözü babaya veriyorum, buyurun efendim.

BABA: Beni bu programa niye çağırdınız hala anlamış değilim. Çünkü benim, bir oğlum var, oğlumla gayet iyi geçinirim. Aramızda hiçbir sorun yoktur. Niye olsun zaten? Ben onu severim, o beni sayar. Her konuda uzlaşırız. Bir gün bile olsun, bir anlaşmazlığa düşmedik. Evet, çünkü gençleri anlarım, severim, bayılırım gençlere….. Geçenlerde……….

SESLENDİRİCİ: Hop, hop, hop….. Motor stop. (Herkes donar.) Şimdi geriye dönüyorum. Yani flash back….. Açık oturumdan iki saat önce, baba evi……

BABA: (Ayağa fırlar) Bana akıl öğretmek senin ne haddine, beyinsiz herif. Ben televizyonda ne söyleyeceğimi bilmez miyim, odun kafalı? Yıkıl! Deli mi ne? Çık televizyonda doğruyu söyle diyor. Oğlum oğlum, milyonlarca insanın önünde, seninle hiçbir konuda anlaşamadığı mı nasıl söylerim? Bu ne biçim baba demezler mi? Böyle sorunlar konuşulmaz. Ayıptır. Manyak………

SESLENDİRİCİ: Motor. (Baba oturur, ötekiler canlanır.)

YÖNETİCİ: Kutlarım efendim. Söz sırası şimdi de sayın annede.

ANNE: Efendim, ben, her şeyin açık açık konuşulmasından yanayım. Her zaman doğruyu söylerim. Şimdi de öyle yapacağım.

YÖNETİCİ: Yapınız efendim.

ANNE: Gençlik sorunları adlı bu önemli açık oturumu yöneten sayın yöneticimizi yakından tanırım.

YÖNETİCİ: Sağ olun.

ANNE: Yanımızdaki apartmanda oturuyor. Üç çocukları var, üçü de, iki elim yanıma gelsin sokakta büyüdüler.

YÖNETİCİ: Aman Mürüvvet Hanım.
ANNE: Aman zaman dinlemem. Çocukları biz komşular, yetiştirdik. İçki ,kumar bunlarda, ikisi de bir darılıp barışma, kavga, gürültü bunlarda…. İnsanın böyle bir açık oturumu yönetebilmesi için en azından…….

YÖNETİCİ: Stop, stop, stop….. Huzurunuzda pedagog Profesör Selami Altıntop.

UZMAN(Profesör): Konu önemlidir. Hımmmmm. Önemli olmasa zaten ben burada olmazdım. Gençlik sorunları böyle tartışılarak çözülmez….. Bilimsel soğukkanlılık ister. Bakınız Profesör Frankeştayn ne diyor: Gençlik psikosomatik bir fenomen olup korrelasyon katsayısı geometrik olarak çoğalır. Hımmmm, bu da doğru.
Profesör Maradona ise ikisine de karşı çıkıyor, hayır diyor. Gençlik entegre ve dinamik bir komplekstir. Hayret bu da doğru. Hımmmm.

YÖNETİCİ: Siz şahsen ne diyorsunuz, sayın uzman?

UZMAN: Benim de bir kızım var, şahsen illallah diyorum, en doğrusu bu.

GENÇ: Şey, şimdi de bir genç olarak, benim düşüncelerimi soracak olursanız……….

YÖNETİCİ: Özür dilerim, soramayacağız. Çünkü vaktimiz doldu. Sayın ve sevgili izleyiciler, programımız burada sıfır tüketti. Hepinize iyi uykular ,videotik rüyalar dileriz. Şen ve esen kalın. Güle güle, yine görüşelim….

 

Senaryonun tamamı için tıklayınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.