Orhan Pamuk

  • 1952 yılında İstanbul’da doğmuş, liseyi Robert Koleji’nde bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde üç yıl mimarlık eğitimi görmüştür.
  • “Cevdet Bey ve Oğulları” ve “Kara Kitap” adlı romanlarında anlattığına benzer kalabalık bir ailede ve şehrin Batılılaşmış vezengin semti Nişantaşı’nda büyüyüp yetişti.
  • Otobiyografik kitabı İstanbul’da anlattığı gibi Pamuk çocukluğundan yirmi iki yaşına kadar yoğun bir şekilde resim yaparak ve ileride ressam olacağını düşleyerek yaşadı.
  • 1982’de yayınlanan İlk romanı “Cevdet Bey ve Oğulları” Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nı kazanmıştır. Bu kitabı Orhan Kemal Roman Ödülü’nü de almıştır. Aynı yıl ilk baskısı çıkan “Sessiz Ev” ile Madaralı Roman Ödülü’nü ve bu kitabın Fransa’da çıkan çevirisiyle de Avrupa Keşif Ödülü kazanmıştır. Tarihî romanı “Beyaz Kale”sanatçının ününü yurt içinde ve yurt dışında genişletmiştir. Daha sonra yayımlanan “Kara Kitap”, çağdaş Türk edebiyatının en fazla tartışılan romanlardan biri olmuştur. “İlk ve tek siyasi eserim” dediği Kar ,ülke genelinde büyük tartışmalara neden olmuştur.
  • Orhan Pamuk’un romancılığı postmodern roman kategorisinde değerlendirilmektedir.
  • Doğu-Batı sorunsalıyla estetik düzeyde hesaplaşmaya yönelen Ahmet Hamdi Tanpınar ve Oğuz Atay gibi önemli yazarlardan biridir.
  • 2006 aldı yılında Nobel Edebiyat Ödülünü alarak bu ödülü ilk kez ülkemize getirmiştir. Ödül töreninde yaptığı konuşmayı “Babamın Bavulu” adıyla kitaplaştırmıştır.
  • 2008 yılında yayınlanan romanınından hareketle İstanbul’da Masumiyet Müzesi isimli bir müze oluşturmuştur.

Modernizmi Esas Alan Eserler
Online Test

Eserleri:

Roman:

Cevdet Bey ve Oğulları,
Sessiz Ev
Beyaz Kale
Kara Kitap, Yeni Hayat
Benim Adım Kırmızı
Kar
Masumiyet Müzesi
Kafamda Bir Tuhaflık
Kırmızı Saçlı Kadın

Öykü:
Öteki Renkler

Senaryo:
Gizli Yüz

Söylev:
Babamın Bavulu

 

Cevdet Bey ve Oğulları

Nişantaşlı bir ailenin üç kuşak boyunca serüvenlerini anlatan bu kitap ev içlerinin renklerini, zamanın akışını, günlük sıradan konuşmaları akılda yer eden kahramanlar aracılığıyla saptarken okura geleneksel romandan alınacak hazları bütünüyle veriyor. Yüzyıl başında İstanbul’da Abdülhamit’in son yıllarında küçük dükkan sahibi, ilk Müslüman tüccarlardan Cevdet Bey’in tutkusu hem işlerini büyütmek, zenginleştirmek hem de “Batılı anlamda” çağdaş, modern bir aile kurmaktır. Kökü taşraya uzanan kendi geleneksel ailesini bir yana bırakarak bu isteklerini gerçekleştirmeye girişen yalnız ve tüccar Cevdet Bey’in ve oğullarının günümüze uzanan hikâyesi bir anlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin özel hayatının da hikâyesidir. Ev içlerini, yeni  apartman hayatının, Batılılaşan büyük ailelerin, Beyoğlu’na çıkıp alışveriş etmelerin, radyo dinlenen pazar öğleden sonralarının dikkat ve sevgiyle anlatıldığı bu panaromik roman, Orhan Pamuk’a hak ettiği ünü getiren olgun bir ilk kitaptır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.