Oktay Akbal Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

oktay akbalHayatı

Oktay Akbal, 20 Nisan 1923’te İstanbul’da dünyaya geldi. Avukat Salih Şehabettin Bey’in oğlu, Ebubekir Hâzım Tepeyran’ın torunudur. Saint Benoit Fransız Lisesi’nde başladığı ortaöğrenimini, 1942 yılında İstiklal Lisesi’nde bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk ve Edebiyat fakültelerine devam etti, ancak yüksek öğrenimini yarıda bırakarak kendini yazarlığa verdi. 1943 ve 1944 yıllarında Servet-i Fünun Uyanış dergisinde sekreterlik, 1947 ve 1951 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’nda memurluk yaptı. Fakat yaşamını asıl anlamda gazetecilik yaparak kazanmıştır. Milliyet, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. 28 Ağustos 2015 günü İstanbul’da hayatını kaybetti.

Edebi Kişiliği

  • Oktay Akbal, henüz ilkokul yıllarında edebiyatla ilgilenmeye başlamış, yazdığı öyküler çocuk dergilerinde yayımlanmıştır.
  • Gazete ve fıkra yazarlığının dışında öykü, roman ve denemeleriyle tanınmıştır.
  • Kendi izlenimlerinden ve yaşam deneyimlerinden yola çıkan sanatçı, küçük kent insanını konu alan, içe dönük hikâyeler yazmıştır.
  • Sait Faik’in hikâye geleneğini devam ettirmiş, küçük insanın mutluluğunu ve güzel bir dünya özlemini konu edinmiştir.
  • Oktay Akbal, Çocukluk ve gençlik yıllarını, serüvenlerini anı tadında romanlaştıran sanatçı, şimdiki zaman ile geçmiş zamanı iç içe vermiştir. Şiirsel bir üslupla yazdığı romanlarında biyografik özellikler ağır basmaktadır.
  • Garipler Sokağı adlı romanında İstanbul/Fatih’in varoş kesimlerinde genç yaşlı insanların, küçük mutluluklarla avunan küçük memurların sıcak bir aile ortamı içinde sürdürdükleri yaşamından canlı sahneler sunmuştur.
  • Garipler Sokağı’yla 1950 TDK Roman Ödülü’nü, Suçumuz İnsan Olmak’la 1958 TDK Roman Ödülü’nü, Berber Aynası’yla 1959 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Senin Adın Aşk’la 1993 Sedat Simavi Ödülü’nü, 2000 yılında tüm romanları Orhan Kemal Roman Ödülü’nü, 2005’te Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü almıştır.
  • Garipler Sokağı ve Bizans Definesi adlı kitapları Rusçaya; Dondurmalı Sinema Sırpçaya çevrilmiştir. Suçumuz İnsan Olmak adlı kitabı Erdoğan Tokatlı tarafından 1986 yılında sinemaya uyarlanmıştır.Eserleri

Roman-Hikâye

Akşam Kuşları: Bütün Öyküleri 2, Atatürk Yaşadı mı, Aşksız İnsanlar (Hikâye),
Batık Bir Gemi, Bayraklı Kapı: Bütün Öyküleri 1, Berber Aynası (Hikâye),
Bizans Definesi (Hikâye), Düş Ekmeği, Ey Gece Kapını Üstüme Kapat,
Garipler Sokağı, Güzel Düşlerin Sonu, Hücrede Karmen, İlkyaz Devrimi (Hikâye), İnsan Bir Ormandır, İstinye Suları (Hikâye), Karşı Kıyılar, Lunapark (Hikâye), Önce Ekmekler Bozuldu (Hikâye), Suçumuz İnsan Olmak, Tarzan Öldü (Hikâye), Yalnızlık Bana Yasak (Hikâye), Sancak Kırmızısı

Deneme

Bir de Simit Ağacı Olsaydı, Ölümsüz Oyun, Dost Kitapları, Geçmişin İçinden, Kanatlı Sözler Uçar mı, Konumuz Edebiyat, Odamda Bir Güvercin, Önce Şiir Vardı, Senin Adın Aşk, Sözcüklerle Yolculuk, Temmuz Serçesi, Yaşam Bir Uzlaşmadır, Yaşasın Edebiyat, Yazar Bir Tanıktır, Yeryüzü Korkusu, Yüzyıldır Umutsuzluk, Zaman Sensin

Anı

Anılarda Görmek, Cüce Çeşme Sokağı Nerde, Hiroşimalı Masahi Nii, Kırmızı Tenteli Tramvay Babıali’de 50 Yıl, Şair Dostlarım, Şairlere Ölüm Yok, Hiroşimalar Olmasın

Günlük

Geçmişin Kuşları, Yeryüzü Korkusu

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.