Namık Kemal Hakkında Bilgi

Şiir, roman, tiyatro, eleştiri, tarih, mektup, makale gibi farklı türlerdeki eserler veren Namık Kemal hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Romantizm akımından etkilenerek “sanat toplum içindir” görüşünü savunmuş, halka iyiyi doğruyu anlatmayı amaçlamıştır. Vatan sevgisi ve hürriyet temalarını işlediği “Hürriyet Kasidesi”, “Vaveyla, “Hilal-i Osman” en önemli şiirleridir. Namık Kemal hakkında bazı bilgileri sizler için derledik. Gelin bu büyük şairi daha yakından tanıyalım.

Bkz: Namık Kemal Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Namık Kemal nerede doğmuştur?

21 Aralık 1840 tarihinde Tekirdağ’da dünyaya gelmiştir.Namık Kemal nerelidir?

Baba tarafından, I. Mahmud devrinde İran savaşlarında şehit düşen Sadrazam Topal Osman Paşa’ya dayanır. Bilinen en eski atası da Konyalı Bekir Ağa isimli bir zattır. Annesi ise, Tekirdağ’dan Kıbrıs’a, Kars’yan Sofya’ya kadar çeşitli yerlerde kadılık, mutasarrıflık ve kaymakamlık görevlerinde bulunmuş olan Konice eşrafından Abdüllatif Paşa’nın, kızı Fatma Zehra Hanım’dır. Fatma Hanım aslen Arnavut asıllıdır.

Namık Kemal hangi dönem yazarıdır?

Namık Kemal, Türk edebiyatında yenileşmenin öncülerinden olmuştur. Tanzimat Edebiyatı birinci dönem temsilcisidir. Bu dönemin genel anlayışına uygun olarak sanatını topluma adamış, toplumu ilerletmeyi, insanlara faydalı olmayı amaç edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda sanatı bir araç olarak görmüştür.

Namık Kemal ne zaman öldü?

2 Aralık 1888 tarihinde, 48 yaşında, zatürre hastalığı nedeniyle Sakız Adası’nda hayatını kaybetmiştir. Ölümünden hemen sonra Sakız’da bir caminin haziresine defnedilen naaşı, Ebuzziya Tevfik Bey’in, Padişah II. Abdülhamid’e başvurarak aldığı izin üzerine, Gelibolu’da bulunan Bolayır’a nakledilmiştir.

Namık Kemal’in lakabı nedir?

Türk edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Namık Kemal, “Vatan Şairi” olarak tanınır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.