Miskinler Tekkesi | Özet

miskinler tekkesiTürü: Roman
Yazarı: Reşat Nuri Güntekin
Yayımlanma Tarihi: 1946
Kişileri: Dilenci (Kocabaş), Bacı, Babaanne, Mesrure, Mesrure’nin Babası Sakallı Talat, İsmail

Miskinler Tekkesi Kısa Özet

Çocukluğundan itibaren korkak ve pısırık bir yaratılışa sahip olan roman kahramanınız (eserde adı belirtilmez) aslında Kocabaş Kazasker Şemsettin Molla’nın son torunudur. Büyük kafası, pısırıklığı ve yetişme tarzı nedeniyle hayatta istediği hiçbir şeye ulaşamaz. Mesrure isimli bir kıza âşık olur ama reddedileceği korkusuyla bir türlü ona açılamaz. Talihin cilvesi ve çocukluğundan itibaren oyun olarak gördüğü dilencilik, sonunda “mesleği” olur. Dilenciliğe başlamasıyla kolay yoldan çok para kazanır. Topladığı para artık doktorlara, büyük memurların maaşına yaklaşmaya başlamıştır. Kendine bir ev bile tutar bu paralar ile tuttuğu evin çevresinde Arap komşuları vardır. Kaldığı yerdeki Arap komşuları, sabah erkenden çıkıp akşam geç dönmesini merak eder kendisine sorarlar. Bu durumu onlara “iş arıyorum” diye açıklamaya çalışır.

İş istediği yerlerden aldığı cevaplar onu fazlasıyla üzer fakat yıldırmaz. Bu mahalleden bir de İsmail adında bir evlatlık edinir. Onu, Bacı diye çağrılan düşmüş bir kadının yardımı ile büyütür. İsmail, çok zeki ve çalışkan bir çocuktur. İsmail’i daha önce kendisine de yardım eden Talat’ın vasıtasıyla yatılı bir okula verir. Bir zaman sonra İsmail büyür ve evlatlık olduğunu öğrenir. Babası bildiği adamın dilenci olduğunu öğrendikten sonra ona düşman kesilir. İsmail, zeki bir çocuktur. Eline geçen imkanları değerlendirir ve mühendis olur, evlenir. Karısını kahramanımızın yanına getirir ve dilenciyi eşine “babam” diye takdim eder. Kahramanımız bu duruma hem çok sevinir hem de bu durumdan oldukça duygulanır. Sonunda dileği olur ve iş bulur. Çok sevinir. Çünkü başkaları gibi o da ilk kez ekmeğini çalışarak kazanır.

Reşat Nuri Güntekin’in bu romanı kahramanın kişisel özelliklerinin dedesi ve babasına benzemesi bakımından ve dilencilik kurumunu işlediğinden töre romanı kabul edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.