Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bilgi

mehmet akif ersoyTürk edebiyatının yetiştirdiği en büyük isimlerden biri olan Mehmet Akif Ersoy, sanatını toplumun emrine vermiş bir sanatçıdır. O, sosyal hayatı adeta bir fotoğraf gerçekliğiyle, güçlü bir gözlem ve tasvir yeteneğiyle dile getirmiştir. Sadece Türk toplum ile ilgilenmemiş, bütün İslam dünyasının yoksulluğunu, cehaletini, tembelliğini, taklitçiliğini ve inanç sorunlarını dert edinmiştir. Mehmet Akif Ersoy hakkında bazı bilgileri sizler için derledik. Gelin bu büyük şairi daha yakından tanıyalım.

Bkz: Mehmet Akif Ersoy Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Mehmet Akif Ersoy kimdir? Nerelidir?

Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde dünyaya gelmiştir. Arnavut asıllı bir aileye mensuptur. Babası Fatih Camii medrese hocalarından İpekli Mehmet Tahir Efendi’dir. 1898 yılında Tophane-i Âmire veznedârı Mehmet Emin Bey’in kızı İsmet Hanım’la evlenmiş; bu evlilikten Cemile, Feride, Suadi, Emin, Tahir adlı çocukları dünyaya gelmiştir.Mehmet Akif Ersoy nerede doğdu?

İstanbul’da, Fatih ilçesinin Karagümrük semtinde Sarıgüzel mahallesinde dünyaya gelmiştir.

Mehmet Akif Ersoy lakabı nedir?

Türk edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Mehmet Akif, “İstiklal Marşı”nı yazmasına ithafen “İstiklal Şairi” lakabı ile anılmıştır.

Mehmet Akif Ersoy nerede yaşadı?

İstanbul Fatih’te doğan sanatçının ilk çocukluğu, babasının görev gereği bulunduğu Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde geçmiştir. Daha sonra tekrar Fatih’e dönüş, memuriyet yıllarında Rumeli, Anadolu, Arnavutluk ve Arabistan’da bulunmuştur. Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’yu dolaşan şair, 1922-1936 yılları arasında Mısır’da yaşamıştır. Hayatının son döneminde yurda dönmüş, İstanbul’da vefat etmiştir.

Mehmet Akif’in mezarı nerede?

Mehmet Akif Ersoy hakkında en çok merak edilenlerden biri de sanatçının mezarının nerede olduğu bilgisi. 1936 yılında İstanbul’da hayatını kaybeden sanatçı, İstanbul Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilmiştir. Günümüzde de ziyaretçi akınına uğrayan sanatçının kabrini ziyaret etmek isteyenler için konum bilgisi aşağıda verilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.