Madame Bovary özeti

Yazarın ilk romanı olma özelliği taşıyan bir eserdir. Bu roman, yayınlandığı dönemde büyük tartışmalar çıkarmıştır. Roman, ahlak ve dine aykırı bulunduğu için Gustave Flaubert, yargıç önüne çıkarılmıştır.

Şahıs Kadrosu:
Madame Bovary: Eserin başkahramanıdır. Adı Emma’dır. Köyde doğmuş yetişmiş olmasına rağmen her zaman lüks bir hayat yaşamanın hayalini kurmuştur. Aşk-ı Memnu’nun Bihter’ine ilham olmuştur.

Charles Bovary: Kasabanın doktorudur. Emma ile evlenir, onun isteklerini karşılamaya çalışır. Ancak gözünün önünde olanları göremeyen silik bir tiptir.

Radolphe: Bovary’nin sevgilisidir. Kadınlarla gezip tozmayı seven, onlara bağlanmayan, zengin bir adamdır.

Leon: Avukat katibidir. Emma’nın sevgilisidir. Onunla kısa bir süre vakit geçirir.

 

Roman Özeti:
Normandiya bölgesinde küçük bir kasabanın askeri doktoru olan Charles Bovary, hastalarının birinin kızı olan Emma ile evlenir. Hayalperest bir kadın olan Emma hayatına renk katmak ister. Çünkü kasabadaki tekdüze hayattan yeterince sıkılmıştır. Charles Bovary, Emma’nın istediği hayatı yaşayabilmesi adına daha büyük bir kasabaya taşınır.

Bir süre sonra kasabanın noter kâtibi Leon, Emma’ya ilgi duymaya başlar. Ancak Emma, yörenin zenginlerinden Radolphe ile ilişki yaşamaya başlar. Radolphe, bütün birliktelikleri bir eğlence gibi gören, ciddiye almayan biridir. Kadınlara bağlanmaktan kaçınır. Emma’nın hayali ise kocasından ayrılıp sevgilisi ile uzak diyarlara gitmektir. Birgün Radolphe, izini belli etmeden ortadan kaybolur. Terk edildiğini anlayan Emma ağır bir hastalık geçirir. O sırada kendisine ilgi duyan Leon ile yaşamaya başlar. Leon da Emma’yı kullanır. Lüks yaşam uğruna aldığı borçları ödeyemeyen Emma bunalıma girer ve arsenikle intihar eder. Ölümünün ardından mektuplarını okuyan kocası Charles, tüm gerçekleri öğrenir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.