Kediler Özet, Olay Örgüsü, Kişiler

“Kediler” isimli hikâye, Samipaşazade Sezai’nin “Küçük Şeyler” isimli eserinde yer alan üçüncü bölümdür. Küçük Şeyler, edebiyatımızın Batılı anlamdaki ilk hikâye kitabı kabul edilmektedir. Kediler de bu eserin en sevilen hikayelerinden biridir.

A) Kediler Özet

Büyükada’da yaşayan ve otuz üç senedir evli olan çiftin arası son yıllarda bozulmuştur. Büyük bir aşkla evlenen ve evliliklerinin ilk yıllarında son derece mutlu olan çiftin arasını bozan ise kediler olmuştur. Kadın son dönemde kedilere merak sarmıştır. Bu merak gittikçe bir saplantıya dönüşmüş, evdeki kedilerin sayısı gittikçe artmıştır. Sayısı yirmi otuzu bulan kedi nüfusu, adama evdeki hayatı zindan etmiştir. Artık karısının ilgisi sadece kedileredir. Adam artık kedileri düşman olarak görmektedir. Hatta olayı kaymakama kadar taşımış ancak bir çare bulamamıştır. Kedilerin adamın eşyalarına zarar vermeye başlaması üzerine adam eşine rest çeker ve “Ya ben ya kediler?” der. Kadının, kedileri tercih etmesi üzerine evi terk etme kararı alır. Bavulunu toplar ve bir daha eve dönmemek niyetiyle evden çıkar. Öğlene kadar dolaştıktan sonra parası ve gidecek bir yeri olmadığını hatırlar. Eşinin yemeklerini özlemiştir. Geri dönmeye kadar verir ve evin yolu tutar. Eve girer girmez odasın kapanarak hüngür hüngür ağlar. Kapıyı açan kadın adama bakar ve “sessiz ağla, kedilerimi korkutuyorsun” der.

B) Kişiler, Zaman, Mekân

Adam: Hikâyede ana karakterin ismi verilmemiştir. Adam, altmış yaşını devirmiştir. Otuz üç senelik evlidir. Karısını sevmekte ancak evdeki kedilere katlanamamaktadır.

Kadın: En önemli özelliği kedilere olan tutkusudur. Evinde yirmi otuz kedi beslemektedir. Kedileri için otuz üç yıllık eşinden ayrılmayı bile göze almıştır.

Zaman

Hikâyenin geçtiği tarih net olarak belirtilmemiştir. Zaman zaman geri dönüşler yapılsa da asıl olaylar bir gün içinde tamamlanmaktadır.

Mekân

Olaylar İstanbul Büyükada’da geçmektedir.

C) Olay Örgüsü

  • Adamın evdeki kedilerden rahatsız olması
  • Kedilerin günden güne pervasızlaşması
  • Adamın, eşine “Ya ben ya kediler?” diye sorması
  • Kadının, kocası yerine kedileri tercih etmesi
  • Adamın evi terk etmesi
  • Gidecek yer bulamayan ve parası olmayan adamın eve geri dönmesi
  • Kadının, ağlayan adamı “kedilerimi rahatsız ediyorsun” diye fırçalaması

D) Anlatım Biçimleri, Teknikleri

Bu hikâyede öne çıkan anlatım biçimleri, öyküleme ve betimlemedir. Anlatım tekniği olarak ise anlatma, gösterme, özetleme ve geri dönüş kullanılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.