Kan Davası | Roman Özeti

kan davasıTürü: Roman
Yazarı: Reşat Nuri Güntekin
Kişileri: Ömer Öğretmen, Deli Murat (Mühendis), Toygar (İlçe doktoru), Müslüm

Kan Davası Kısa Özet

Reşat Nuri Güntekin bu romanında önemli bir toplumsal sorun olan kan davasını ele almıştır. “Kan Davası” Reşat Nuri’nin müfettiş olarak bulunduğu Anadolu’da edindiği gözlemlere dayanan idealist öğretmen tipini ele aldığı Çalıkuşu, Yeşil Gece gibi romanlarından biridir.

Roman kahramanı Ömer, küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir. Hayata türlü zorlukları aşarak tutunabilmiştir. Sokakta büyümek zorunda kalan Ömer, Çocuk Esirgeme Kurumu’na girdikten sonra okumaya başlamış, öğretmen çıkmıştır. Dürüst, ilkeli, vatansever bir kişiliği vardır, Ömer aynı zamanda Kurtuluş Savaşı yıllarında cephede yer almış, kahraman bir yedek subaydır. Savaşta türlü kahramanlıklar göstermiş, vatanı ve milleti uğrunda her türlü fedakarlığı seve seve yapmıştır.

Savaş bittikten sonra Ömer askere giderken gördüğü Bozova ilçesine gelmiş, burada yaşamaya karar vermiştir. Burada eskiden cephede tanıştığı Deli Murat lakaplı bir mühendisle birlikte yaşamaya başlar. Bozova’nın bir köyünde öğretmenlik yapmak için istekte bulunur, Yukarı Sazan adlı bir köyde göreve başlar. Ancak köyde çok önemli bir sorun vardır. Yukarı Sazan ile Aşağı Sazan köyleri arasında kan davası vardır. Bir gün Aşağı Sazan koyunu su basar. Bu durum kan davalısı oldukları Yukarı Sazanlıları sevindirir, öğretmen Ömer, yanında kaderine terk edilmiş çocuklardan Müslüm ile birlikte Aşağı Sazanlıların yardımına koşar. Ancak su baskını sırasında canını dişine takarcasına çalışan Müslüm talihsiz bir biçimde hayatını kaybeder. Müslüm’ün Aşağı Sazanlılara yardım uğruna hayatını kaybetmesi iki köyü yakınlaştırır. Su baskını bittikten sonra iki köy barışır. Bu barışmada zeki, bilgili ve merhametli Ömer Öğretmen’in rolü büyüktür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.