Kahraman Bakış Açısı Örnek Metin

Anlatmaya bağlı metinlerde kullanılan bakış açılarından biri de kahraman (I. Tekil) bakış açısıdır. Bu bakış açısında:

  • Anlatıcı kahramanlardan biridir.
  • Başkahramanı olabileceği gibi, daha önemsiz kişilerden biri de olabilir.
  • Olayların içindedir; gördüğünü, duyduğunu, bildiğini anlatır.
  • Okuyucu her şeyi onun gözüyle görür, onun anlattığı kadarını bilir.

Bkz: Anlatmaya Bağlı Metinlerde Kullanılan Bakış Açıları

Kahraman Bakış Açısı Örnek Metin 1

Hemen kalktım. Kahvenin önünde, yüzü güneşten yanmış, ince saç örgüleri sırtına dökülmüş, kanarya sarısı üç etekli giymiş bir yörük karısı vardı. Kahveci:
─ Hacer kız, efendi sizin obada Koca İsmail Baba’ya misafir gidecekmiş, götürüver! dedi.
Kadın yüzüme üstünkörü bir göz attıktan sonra:
─ Hadi yürü! Emrini verdi.
Yüzünü bana çevirdiği sırada, bu yörük karısının henüz on sekiz yirmi yaşlarında bir kız olduğunu fark edip şaştım.

Kahraman Bakış Açısı Örnek Metin 2

O hastalandığından beri Pervin’in yanında yatıyordum. O gece hiç uyuyamadım. Dalar dalmaz, Hasan’ın hayali gözümün önüne geliyor “İftiracı! İftiracı!” diye karşımda ağlıyordu. Pervin’i uyandırdım.
– Ben Hasan’ın yanına gideceğim, dedim.
– Niçin?
– Babama bir şey söyleyeceğim.
– Ne söyleyeceksin?
– Kaşağıyı ben kırmıştım, onu söyleyeceğim.
– Hangi kaşağıyı?
– Geçen yılki. Hani babamın Hasan’a darıldığı…
Sözümü tamamlayamadım. Derin hıçkırıklar içinde boğuluyordum. Ağlaya ağlaya Pervin’e anlattım. Şimdi babama söylersem, Hasan da duyacak belki beni bağışlayacaktı.
– Yarın söylersin, dedi.
– Hayır, şimdi gideceğim.
– Şimdi baban uyuyor, yarın sabah söylersin. Hasan da uyuyor. Onu öpersin, ağlarsın, seni bağışlar.
– Pekâlâ!
– Haydi, şimdi uyu!
Sabaha kadar gene gözlerimi kapayamadım. Hava henüz ağarırken Pervin’i uyandırdım. Kalktım. Ben içimdeki zehirden vicdan azabını boşaltmak için acele ediyordum. Yazık ki, zavallı suçsuz kardeşim, o gece ölmüştü.


Kahraman Bakış Açısı Örnek Metin 3

Geldiğimin ertesi sabahı derse başlamıştım. Bu ilk gün, hayatımın en unutulmaz bir günü olarak yaşayacaktır. Millî eğitim müdürünün büyük fedakârlıklarla yenileştirdiği tek sınıflı okulu, şimdi, sabahleyin daha iyi gördüm. Burası herhâlde eski bir ahır olacaktı. Yalnız altına tahtalar döşemişler, pencereleri genişleterek cam, çerçeve taktırmışlardı. Ocak bacaları gibi kapkara görünen duvar kaplamalarında tepe aşağı takılmış bir harita ile bir iskelet levhası, bir çiftlik ve bir yılan resmi sarkıyordu. Bunlar da herhâlde yeni ders araçları olacaktı. Dershanenin bahçe tarafındaki duvarının dibinde, ahir zamanından kalma bir hayvan yemliği vardı ki, kaldırmaya gerek görmemişler, üstüne bir tahta kapak çakarak bir nevi dolap hâline getirmişlerdi.

Kahraman Bakış Açısı Örnek Metin 4

Her hafta tiyatroya gidiyorum. Çalıştığım dergiye, bu tiyatro eserleriyle ilgili yazılar yazıyorum. Amacım, eseri bütün yönleriyle ortaya koymak, okuyucuyu eser hakkında bilgilendirmek, hatta sanatçılara da eserlerinin daha iyi olması adına kendimce önerilerde bulunmaktır. Yani benim işim, yazılarımla, bir eserin gerçek değerini, özünü, yapılışını, değerli – değersiz yanlarını ortaya koymaktır. Anlaşılacağı üzere benim işim güzellik yaratmak değil, yaratılmış güzelliği yargılamak, okurlara tanıtmaktır. Bunu yaparken sanatın evrensel ölçüleri doğrultusunda tarafsız olmaya gayret ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.