İstanbul’un Bir Yüzü Özet

istanbulun bir yüzüTürü: Roman
Yazarı: Refik Halit Karay
Yayımlanma Tarihi: 1918
Kişileri: İsmet, Kani, Kani’nin Annesi, Fikri Paşa, Ragibe, Şadiye, Lütfi Pehlivan, Ahmet Bey,

İstanbul’un Bir Yüzü Kısa Özet

İstanbul’un Bir Yüzü, Refik Halit Karay’ın ilk romanıdır. Bu roman ilk baskılarında İstanbul’un İç Yüzü adını taşırken sonraki baskılarda “İstanbul’un Bir Yüzü” adıyla yayımlanmıştır.

Yazar, bu romanıyla İstanbul’un iki dönemini sosyal ve kültürel hayattaki değişimle birlikte verir. Abdülhamit Dönemi’nin önde gelen isimlerinden Fikri Paşa’nın konağında sade, huzurlu ve asil bir hayat sürüp gitmektedir. Kişiliği ile örnek bir şahsiyet olan Fikri Paşa’nın konağında nezaket ve zarafet en yüksek derecede kendini gösterir. Bu konakta İsmet gibi yanaşma ya da evlatlık bir kız, Kani gibi yanaşma bir delikanlı da vardır. Konaktaki hayat böylesine sade ve huzur içinde akıp giderken savaşlar patlak verir. Abdülhamit Dönemi sona erer. Savaşla birlikte vurgunculuk ve talan da hat safhaya ulaşır. Bir zamanlar konakta o huzurlu hayatın bir parçası olarak hayatına devam eden Kani de bir fırsatını bulur ve zengin olur. Artık Kani de o dönemde çok sık rastlanan harp zenginlerinden biri olup çıkmıştır. Paranın verdiği özgüven ve şımarıklıkla eski çevresini çok küçümseyen Kani için her şey para ve lüks hayattan ibaret olmuştur.

Romanda harp zengini olarak yalnız Kani’nin adı geçmez. Pehlivan ve Külhanbeyi Lütfü de o karmaşa ortamından yararlanarak ve her türlü zorbalığı yaparak çok ciddi makamlara gelmiş, önemli bir servet edinmiştir.

Her ne kadar realist bir anlayışla kaleme alınmış olsa da esere sinen duygusal havadan ve bakış açısından hareketle Refik Halit Karay’ın 1908 öncesi İstanbul’unu harp zenginleri ile dolu diğer İstanbul’a tercih ettiği sonucunu çıkarabiliriz.

Olay zinciri, ismet adlı yanaşma kızın günlüğü biçiminde düzenlenmiştir. Aslında Refik Halit’in bu romanında bildik anlamda olay zincirine de rastlayamayız. Daha çok ekonomik ve sosyal değişimin toplumun değişik kesimleri üzerindeki etkilerinin betimlemesi diyebileceğimiz bir içerik söz konusudur.

Bkz: Milli Edebiyat Döneminde Roman

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.