İlyada Özet

ilyadaTürü: Destan
Yazarı (Derleyen): Homeros
Kişileri: Achilles, Briseis, Agamemnon, Menelaus, Odysseus, Hector, Paris, Helen, Aeneas, Aphrodite, Glaucus, Sarpedon, Andromache, Apollon, Zeus…

Dünya Edebiyatının Doğal Destanları

İlyada Kısa Özet

Troya kralı Priamos’un oğlu Paris, Akha kralı Agamemnon’un kardeşi Menelaos’un karısı Helen’i kaçırır, Troya kentine getirir. Troya savaşı bu yüzden çıkar. Akhalar büyük bir ordu toplayarak Troya kentinin önüne gelir. Menelaos, kardeşi Agamemnon’u da çağırmıştır. Miken kralı Agamemnon’un tek derdi Truva’yı almaktır. Savaşa seve seve katılır. Savaşa Akhalıların yanında katılan Akhilleus çok güçlüdür ve Truvalılar ondan çok korkmaktadırlar. Ama Agamemnon’un Akhilleus’un payına düşen ganimeti alması üzerine Akhilleus küser ve savaştan çekilir. Akhilleus’un savaştan çekilmesi Truvalılar için fırsattır ve saldırıya geçerler. Agamemnon yaptığı hatayı anlamıştır ama çok geçtir. Akhilleus’un zırhını giyen akrabası Patroklos öldürülür. Akhilleus, Patroklos’un ölüm haberini düyunca hem çok üzülür hem de çok öfkelenir. En sevdiği akrabası ölmüştür çünkü. Akhilleus yaptırdığı yeni zırhlarla tekrar savaşa katılır. Akhilleus’un ilk işi Hektor’la savaşmak olur ve Hektor’u öldürür. Bu sırada tanrılar devreye girer. Ares, Phoibos Apollon, Artemis, Afrodit ve Xantos Truvalıların yanındadır. Ama Pallas Athena, Hera, Poseidon, Hermes ve Hephaistos da Akhaların yanındadır. Zeus keyfine göre taraf değiştirmektedir.

Akhilleus kendinde büyük bir motivasyon hissederek Truva surlarına dayanır. Ama Apollon Paris’e yardım eder. Paris Akhilleus’u topuğundan bir okla vurur. Akhilleus kan kaybından oracıkta ölür. Truvalılardan Hektor, Akhalardan Akhilleus ölmüştür. Akhilleus’un arkadaşı Aias ise iftiraya uğradığından delirir ve canına kıyar. Odysseus, bu kentin kurnazlıktan başka yolla ele geçirilemeyeceğini anlamıştır. Bir zanaatkara ünlü “Truva Atı”nı yaptırır. Atın içine saklanan askerler dumanla dışarıda kendilerini gözleyen arkadaşlarına haber verirler. Kapısını açtıkları kalenin ele geçirilmesini sağlarlar. Paris ve Priamos öldürülür ve Helena Menelaos’a geri verilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.