İç Monolog Tekniği Nedir? İç Monolog Örnekleri

Anlatım teknikleri konusunda karşımıza çıkan kavramlardan biri olan “iç monolog nedir“, özellikleri nelerdir? İşte tüm sorulara bu yazımızda yanıt verdik.

İç monolog hikâye ve romanlarda kullanılan anlatım tekniklerinden biridir. Aslında bir tiyatro terimi olan “iç monolog” kişinin kendi kendine konuşması demektir. İç monolog, bireyin duygu ve düşüncelerini gerçekçi bir anlayışla yansıtmada iyi bir anlatım tekniğidir, çünkü kişinin bilincine sızmaya yarayan iç monologlar, bireyi daha iyi anlayıp tanımamızı sağlar. Bu bakımdan iç monolog, modern öykü ve romanların en esaslı tekniklerinden biridir.

Hikâyelerde Kullanılan Anlatım Teknikleri

İç Monolog Tekniğinin Özellikleri

  • Genelde kahramanın kendi iç monologda konuşma dilinin yalınlığı söz konusudur.
  • Hikâye ya da roman kişisinin kendisiyle hesaplaştığı bir tekniktir, adeta bilinçli bir sayıklamadır.
  • Cümle yapısı konuşma cümlesinin yapısına uyar.
  • Kişinin söylenmemiş düşünceleri dil bilgisi kurallarına uyan bir düzen içinde, araya bir anlatıcı girmeden doğrudan doğruya verilir.
  • Anlatıcının devreden çıktığı, okuyucuyla kahramanın baş başa kaldığı, okuyucunun kahramanın iç dünyasıyla karşı karşıya kaldığı bir anlatım tekniğidir.
  • İç monologda, cümleler, düşüncelerin, okuyucuya karakterin iç dünyasıyla doğrudan karşılaşma olanağı verilir.
  • Kişinin ruhsal yapısı düşünce ve felsefesi hakkında okuyucunun bilgi edinmesini sağlar.
  • Duygular hikâyenin doğal akışına uygun olarak akar; cümlelere konuşma dilinin havası ve mantığı, “sessiz konuşma” üslubu hâkimdir.

Örnek

“Yazık. Pastayı kestiğimi görmeyecek. Pastam dokuz katlı. Pastamız yani. Çünkü artık nikahlandım. Artık böylece “biz” oldum. “Ben” demeyi unutmayacak mıydık? “Ben” yok, “biz” var: Pis burjuva kızı! unutamaz mısın ikide bir “ben” demeyi? Unuttum işte Gül. Söze sık sık “Çocuklar ben…” diye başladığım için, beni sürekli böyle azarlayıp durmuş olan bütün eski arkadaşlarıma selam söyle. “Ayşen ‘biz’ olmuş de. Babandan haberi alınca. Elinize kazara, acıları sergileyenlere inat, düğünleri sergileyen bol resimli bir gazete geçerse oradan da öğrenirsin.

Yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.