İbiş’in Rüyası Özet

ibişin rüyası Türü: Roman
Yazarı: Tarık Buğra
Yayımlanma Tarihi: 1970
Kişileri: Nahit, Muhsin Bey, Vedia, Sadi Rıza, Hatice

İbiş’in Rüyası Kısa Özet

Bir paşanın oğlu olan Nahit, tutkuyla tiyatro sanatına bağlı bir gençtir. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen tiyatrocu olur. Burada tanıştığı Vedia ile evlenir. Ancak Vedia’nın zamanla tiyatroya olan ilgisi kaybolur. Nahit’in de tiyatroyu bırakmasını ister. Nahit bunu kabul etmez. Vedia çocuklarını alıp Nahit’i terk eder. Nahit, özellikle İbiş rolüyle çok ünlü bir tiyatrocu olur. Nuran Tiyatrosunu İstanbul’un en büyük tiyatrosu haline getirir. Nahit ile Vedia, çocuklarının hatırına yeniden birleşirler ancak geçinememektedirler. Nahit’in işe aldığı Sadi Rıza, Nahit’in başarılarını kıskanmaktadır. Onun ayağını kaydırmak için fırsat kollar. Vedia’ya Nahit’in bir metresi olduğunu söyler ve çift tekrar ayrılır. Bunu öğrenen Nahit, Sadi’yi tiyatrodan uzaklaştırır.

Nahit’in arkadaşını tiyatrodan kovduğu gün, tiyatroya bir kantocu adayı gelir. Genç ve güzel Hatice’deki sanat yeteneğini fark eden Nahit, onu işe alır ve zamanla başarılı bir oyuncu yapar. Nahit’in Hatice’ye duyduğu hayranlık, giderek aşka dönüşür. Hatice de ona saygı ile karışık bir ilgi duymaktadır. Aralarında çalkantılı bir ilişki yaşanır. Sadi Rıza, tekrar tiyatroya girmek için Nahit’i ikna etmeyi başarır. Nahit’i kıskandırmak İsteyen Hatice ona aşırı ilgi gösterir. Hatice’nin kendisinden uzaklaşması, diğer oyuncuların kıskançlık ve kaprisleri nedeniyle iyice yalnız kalan Nahit, Sadi Rıza’yı yeniden kovar. Bir gece Sadi sarhoş olarak tiyatroya gelince Nahit, onu sahneye çıkarır ve rolünü onun üzerinde oynar. Bu sahne seyirciyi oldukça eğlendirirken Nahit’in iç dünyasında fırtınalar kopar ve sahneyi bırakır. Olanları dehşet içinde izleyen Hatice kendini vurur ve tiyatro kapanır. Üzüntüden kahrolan Nahit yaşadıklarını bir rüyaya benzetir. Nihayet bir rüyanın sonunda uyanmak gibi gerçeklerle yüz yüze kalır.

İbiş’in Rüyası, TRT 1970 Sanat ödülleri Yarışması’nda Başarı ödülü almıştır. Tarık Buğra tarafından tiyatroya da uyarlanan İbiş’in Rüyası, TV filmi haline de getirilmiştir.