Huzur Özet

huzurTürü: Roman
Yazarı: Ahmet Hamdi Tanpınar
Yayımlanma Tarihi: 1948
Kişileri: Mümtaz, Nuran, İhsan, Suat, Macide

Huzur Kısa Özet

Dört bölümden oluşan romanın bölüm başlıkları İhsan, Nuran, Suat ve Mümtaz isimlerinden oluşur. Kitabın merkezinde Mümtaz vardır. Diğer kişiler onun çevresinde yer alır. Mümtaz annesiyle babasının Anadolu’da ölmeleri üzerine İstanbul’a gelmiş, ağabey diye bildiği tarih öğretmeni İhsan’ın yanında büyümüştür. Önce Galatasaray Lisesini, ardından Edebiyat Fakültesini bitirmiştir. Son derece başarılı ve gayretli bir genç olan Mümtaz, bitirdiği fakülteye asistan olarak girer, aynı zamanda şiirle de uğraşmaktadır. Romanın birinci bölümünde Mümtaz’ı, İhsan’ın hastalığı ve evle ilgili işler için koşuştururken görürüz. Ağabeyi İhsan’a ilaç bulması için yengesi Macide tarafından telaşla dışarı gönderilmiştir. Mümtaz aksama doğru Edebiyat Fakültesi mezunu Nuran’ın eski kocası Fahir’le barışıp İzmir’e gideceği haberini alır. Bu haber Mümtaz’ı yıkar. Çünkü Nuran’a büyük bir aşkla bağlıdır.

Romanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde bir geriye dönüş söz konusudur. Bu bölümde arkadaşları Suat’ın da Mümtaz gibi Nuran’a âşık olduğunu, ona hastalıklı bir tutkuyla bağlandığını öğreniriz. Nitekim aynı haber üzerine böylesi bir ruh durumuna sahip olan Suat, intihar ederek yaşamına son verir. Mümtaz ilaç almak için dışarıda koşuştururken Suat’ın hayali ona da kendisi gibi intihar etmesi telkininde bulunur. Bir ruhi bunalım geçiren Mümtaz, yüzü gözü kan içinde, ağabeyi İhsan’ın evinin merdivenlerine yığılır. Bu esnada radyo II. Dünya Savaşı’nın başladığı haberini vermektedir.

Huzur romanı, edebiyatımızın üzerinde en çok konuşulan eserlerinden biridir. Roman, anlattığı olaydan çok kişilerin ruh durumlarını tasvirdeki başarısıyla öne çıkmıştır. “Huzur”un en önemli özelliklerinden biri de özellikle Mümtaz’la Nuran’ın aşkı ile birlikte İstanbul’un tarihi, doğal ve mimari güzelliklerinin anlatıldığı bölümlerdir. Huzur bu yönüyle bir İstanbul romanı olarak da kabul edilebilir. Bir başka deyişle romanın beşinci kahramanı İstanbul’dur.

Bkz: Huzur’un İstanbul’u

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.