Hüsrev ile Şirin Özet

hüsrev ile şirinTürü: Mesnevi
Yazan: Şeyhî
Kişileri: Hüsrev, Şirin, Ferhat, Meryem, Şîruye, Şeker, Mihîn Banu, Barbed, Çapur…

Hüsrev ile Şirin Kısa Özet

Hüsrev ile Şirin, II. Murat’ın ricası üzerine, onun adına divan şairlerinden Şeyhî tarafından kaleme alınmış bir mesnevidir. 6400 beyitten oluşan eser Sasani hükümdarlarından Hürmüz’ün oğlu Hüsrev, Berde kentinin prensesi Şirin ve Ferhat arasında geçen olayları konu edinmiştir. Dram ve aşk temalıdır. Bazı tarihçilere göre eserin kaynağı gerçek bir olaya dayanmaktadır.

Hüsrev ile Şirin ilk kez Nizamî (1140-1203) tarafından kaleme alınmış, daha sonraları eserin konusu farklı şairler tarafından tekrar tekrar işlenmiştir. Şeyhî de bu önemli eserinin yaklaşık 2000 beyitten oluşan baş kısmını Nizami’den değiştirerek tercüme etmiş, kalan bölümünü ise kendisi yazmıştır. Fakat Şeyhi, bu eserini bitiremeden vefat etmiştir.

Bu ünlü tema, çoğu zaman aynı isimle bazen de Ferhad ü Şirin (Ferhat ile Şirin) ismiyle birçok ünlü edebiyatçı tarafından tekrar kaleme alınmıştır. Fakat bu eserlerin içinde en çok tutulan ve ünlenen Şeyhi’nin kaleme aldığıdır.

Hüsrev ile Şirin’de anlatılan olaylar Ferhat ile Şirin’deki olaylarla iç içe ve onun devamı mahiyetindedir. Ferhat’ın Şirin’e olan aşkını kıskanan Hüsrev, ona olmayacak bir iş verir. Kayadan ibaret Bîsütun dağını delmesini söyler. Ferhat’ın bu işi başaracağını) anlayınca ona Şirin’in öldüğü yalan haberini yollar. Bunu duyan Ferhat üzüntüsünden oracıkta ölür. Bu sırada Hüsrev’in karısı Meryem de ölmüştür. Artık Hüsrev ile Şirin’in kavuşmalarına engel kalmamıştır. İki sevgili maceralı bir süreçten sonra birbirlerine kavuşurlar. Ancak inzivaya çekilen aşıkların düşmanı bu sefer Hüsrev’in Meryem’den olan oğlu Şîrüye’dir. Şîrüye de Şirin’e aşıktır. Bu nedenle bir gece babasını öldürtür. Şirin, Şîrüye’nin teklifini kabul eder gibi görünür. Hüsrev’in türbesine girer ve orada kendisini öldürür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.