Hürrem Sultan Özet

hürrem sultanTürü: Tiyatro
Yazan: Orhan Asena
Kişileri: Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Rüstem; Şehzadeler Mustafa, Selim, Cihangir, Beyazıt

Hürrem Sultan Kısa Özet

Orhan Asena’nın üç perdelik bu oyunu tarihte çok tartışılan Hürrem Sultan’ın saltanat tutkusu ile evlat sevgisi duygularını, saray entrikaların, saray içi iktidar kavgalarını anlatması bakımından ilginç bir eserdir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın oğulları arasında tahta kimin çıkacağı ile ilgili bir çekişme vardır. Eğer Mustafa tahta çıkarsa Bayezid, Selim, Mihrimah ve Cihangir’in başları cülüsiye olarak onun önüne atılacaktır. Bu tehlikeden Hürrem’in damadı Rüstem de payına düşeni alacaktır. Hürrem, çocuklarını da yanına alıp Şehzade Mustafa’ya karsı savaş açar. Mustafa’yı padişahın gözünden düşürmek için düşündüğü planı çocuklarının da yardımıyla uygulamaya başlar. On yıl bıkmadan çalışarak Anadolu’yu karıştırmaya, fitne yaymaya uğraşır. Kanuni duyduklarından, Mustafa ise babasına kendini anlatamamaktan dolayı üzgündür. Babasıyla arasına Rüstem’in girmesini istemez. Rüstem tüm oyununu oynar. Sonunda Mustafa’nın katledilmesini sağlar. Buna halkın tepkisi büyük olur. Halk suçluların, dolayısıyla Rüstem’in kellesini ister. Bu durumda, Hürrem tedbir almak zorunda katır. Rüstem’i asilerin üzerine gönderir. Hürrem Sultan’ın saltanat tutkusu için yapamayacağı şey yoktur. Yazar onu tutkularının esiri olan, hayatını ihtiras ve korku ile geçirmek zorunda kalan, bu manada, deyim yerindeyse zavallı bir insan olarak da karşımıza çıkarmıştır. Çünkü Hürrem, Mustafa’nın ölümüyle her şeyin düzeleceğini zannetmiş, ancak Bayezid’in söylediği gibi, işleri daha da çıkmaza sokmuştur.

“Hürrem Sultan”, Türk ve Osmanlı tarihinin en görkemli devrinde saray içinde, haremde, kafes arkasında suskunluğa mahkûm edildiği düşünülen saray kadınlarının gerçekte sosyal-siyasal olaylara ne denli ilgi duydukları dahası bu olayları yönlendirmede ne kadar istekli ve maharetli olduklarını göstermesi bakımından ilgi çekicidir. Oyunla benzer konuyu işleyen “Muhteşem Yüzyıl” dizisi Türk televizyon tarihinin önemli yapımlarından biri olmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.