Hür Şehrin İnsanları Özet

hür şehrin insanlarıTürü: Roman
Yazarı: Kemal Tahir
Kişileri: Murat, Ertuğrul, Hikmet, Canseza, Selim Bey

Hür Şehrin İnsanları Kısa Özet

İki ciltten oluşan ve otobiyografik niteliği ağır basan bu eser, yazarın avukat kâtibi olarak çalıştığı İstanbul’da hızla değişen toplumsal yaşamdan bir kesit sergiler. Hür Şehrin İnsanları’nda, Yol Ayrımı ve Kurt Kanunu romanlarında işlenen bazı olay ve kişilerle zaferden sonraki dönemin ekonomi politikası irdelenmeye çalışılır.

Yazarın Bir Mülkiyet Kalesi romanının başkahramanı Mahir Efendi’nin oğlu Murat, romanın başkahramanıdır. Bir Mülkiyet Kalesinde mülkünü korumak için ölen Mahir Efendi’den sonra Hür Şehrin İnsanları’nda Canseza Hanım’ın da yokluk içinde veremden öldüğünü öğreniriz.

Artık Kurtuluş Savaşı kazanılmış, insanlar memleketlerini çiğneyen düşman çizmelerinden kurtulmuştur. Ancak “Hür Şehrin İnsanları”nı bekleyen asıl savaş ahlak, erdem savaşıdır. Romanın başkahramanı Murat’ın da esiri olduğu cinsel arzular, “Hür Şehir”in neredeyse bütün insanlarının kanına girmiştir. Yazar bu durumu romanın sonunda şu satırlarla anlatır: “Selim Amcası, nihayet bu işler böyle olsun diye mi orada öldü? Sakarya’nın kenarında… Sakarya’nın… Resimden tanıdığı mert yüzü, şimdi karşısındaymış gibi gözlerini yumdu. Bu kabustan artık ölünceye dek kurtulamayacaktı! Bitti! Selim Amca tabancasını kılıfına koyup geriye döndüğü zaman vurulmuştu. Demek ona orada asıl düşmanın geride kaldığı malum olmuştu. Tabancasının belki de son kurşunlarını bu sebeple yakmamıştır.”

“Artık tamamıyla hürdü. Hürriyetine sarılmış olan cenazeyi çok şükür fırlatıp atmıştı. Dünyada hiçbir insanın olmayacağı kadar hürdü… Murat, bu düşünceyle bir müddet maksatsız yürüdü. Sonra durakladı. Hürdü evet! Randevuevlerindeki kızlarla yatmak için… Ancak bunun için hürdü… Murat öfke ve hicaptan kıpkırmızı kesildi.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.