Hisarcılar Kimdir? Özellikleri ve Temsilcileri

Ankara’da ortaya çıkan ilk edebiyat topluluğu olan Hisarcılar, ilk şiirlerini Çınaraltı dergisinde, Garip akımına karşı bir duruş sergileyerek yayınladılar. Daha sonra 1950 yılında çıkarılmaya başlayan ve 1980 yılına kadar aralıklı olarak 277 sayı çıkarılan “Hisar” dergisi etrafında toplandılar. Topluluğun en önemli ismi ve kuramcısı Mehmet Çınarlı’dır. Ankara’da çeşitli yerlerde yapılan toplantılarla bir araya gelen topluluğun temsilcileri için akımın dönüm noktası, topluluğun iki önemli ismi Munis Faik Ozansoy ile Mehmet Çınarlı’nın Enis Behiç Koryürek vasıtasıyla tanışmalarıdır. 1967 yılında Türkiye radyolarında yayınlanan bir programda Hisarcıların temel ilkeleri duyurulmuştur.

Hisarcıların Genel Özellikleri

  • Batı taklitçiliği yapmadan milli ve manevi değerlerden uzaklaşmadan özümüzdeki ilkelerle şiir yazma amacıyla ortaya çıkmışlardır.
  • Edebiyatımızın hiçbir edebiyatı taklit etmemesi ve milli bir karakter taşıması Hisarcıların temel ilkesidir.
  • Onlara göre sanat bağımsız olmalı ve herhangi bir ideolojinin hizmetine girmemelidir. Sanatta yenilik aranmalı diyen topluluk üyeleri, yeniliği eskiden kopma olarak algılanmamasını söylemişler ve köklerine bağlı kalmışlardır.
  • Kendi dönemlerinde konuşulan ve yaşayan doğal Türkçe’nin, eserler yazılırken tercih edilmesi gerektiğini söylemişlerdir.
  • Onlara göre sanat milli olmazsa hiçbir sınırı aşamaz.
  • Bu hareket, söyledikleri bakımından ve eserlerinin içeriği açısından Genç Kalemler’in dolayısıyla Milli Edebiyat döneminin bir tekrarı gibi oldukları için yenilikçi olarak algılanmamışlardır.

Hisarcılar | Temsilcileri

Mehmet Çınarlı
Mustafa Necati Karaer
Bekir Sıtkı Erdoğan
Gültekin Samanoğlu
İlhan Geçer
Munis Faik Ozansoy
Yavuz Bülent Bakiler

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.