Hep O Şarkı Özet

hep o şarkıTürü: Roman
Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Yayımlanma Tarihi: 1956
Kişileri: Münire, Cemil, Rüknettin, Nafi Molla, Zeyrekli Fatma Hanım, Münire’nin babası, Münire’nin halası

Hep O Şarkı Kısa Özet

Roman, Abdülaziz, V. Murat ve II. Abdülhamit dönemlerinde geçer. Ele aldığı olaylar bakımından Kiralık Konak’tan önceki dönemi anlattığı söylenebilir. Yan yana iki yalıda oturan Cemil ile Münire, çocukluktan beri birbirini tanıyan ve seven iki aşıktır. Büyüdüklerinde Cemil, Münire’yi ailesinden isterse de Münire’nin babası Cemil’i çapkın ve olumsuz bir insan olarak tanıdığından kızını ona vermez. Kısa bir zaman sonra da Münire, Nafi Molla Konağı’na Rüknettin Bey’in eşi olarak gelin gider. Fakat kocasına karşı en ufak bir yakınlık ve sevgi duymaz. Zaten bir süre sonra kocasının konaktaki bir hizmetçiyle ilişkisi olduğunu öğrenir. Kocasının bu durumu Münire’yi ondan büsbütün soğutur.

Bunun üzerine babasının evine geri dönen Münire, ziyaretine gittiği halasının yalısında biricik aşkı Cemil’le görüşmeye devam eder. Ancak bu uzun sürmez. Cemil, kendisine saraydan layık görülen gelin adayını reddettiği için ailesi ile birlikte doğuya sürgün edilir. Bu, aşıkların tam yirmi beş yıl görüşememesine yol açar.

Bir gün Münire ile halası komşularına saz faslı dinlemeye gider. Yirmi beş yıl sonra Cemil’le orada karşılaşırlar. Cemil romana da adını veren “Hep O Şarkı”yı icra eder. Münire, üzüntüsünden perişan olur. Ama kavuşmaları imkansızdır. Cemil, Anadolu’da geçirdiği yıllar içinde evlenmiş iki erkek evlat sahibi olmuştur. Yaşlanmış, şişmanlamış ve yaşama sevincini kaybetmiştir. Yazarın son romanı olan bu eserin önemli bir özelliği Yakup Kadri’nin, yalnız bu romanında olayları bir kadın kahramanın ağzından, onun bakış açısıyla anlatmasıdır. Romanla birlikte, anlattığı Abdülaziz, V. Murat ve II. Abdülhamit dönemlerinin sosyal, siyasi ve kültürel hayatı ile ilgili önemli ipuçları da yakalarız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.